חזור

כלכלן חקלאות / מנהל


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

ענף החקלאות עבר בשנים האחרונות מהפכה טכנולוגית, שהשפיעה על השוק ועל התוצרת וכן על העיסוק בתחום. אם תרצה לקחת חלק בצד הניהולי והכלכלי של עולם החקלאות – כלכלן חקלאות מנהל הוא התפקיד בשבילך.
מנהל זה אחראי על ההיבטים הפיננסיים והעסקיים בחברות חקלאות או בחברות סביבתיות, מפיתוח חקלאות בארצות נחשלות ועד תהליכי תיעוש של כפרים.

במסגרת תפקיד זה, תוכל לתרום רבות למחקר ופיתוח של המדיניות החקלאית והסביבתית. כמו למשל, ביישום שיטות כלכליות שנועדו לייעל ייצור חקלאי, בקרה וצמצום השפעות חיצוניות של הסביבה על תוצרת חקלאית כמו זיהום מים והטמעת מתקנים סביבתיים בחממות ומשקים.

המקצוע כולל פיתוח כלים לשיפור ניהול הקרקע, מניעת סחף, טיפול במזיקים ומניעה של מחלות מבעלי חיים, יישום שיטות גידול ובדיקה חדשניות וכן ניהול פרויקטים בחקלאות מכל היבטיו: עובדים, שתילה, השקיה, תחזוקה ובקרה ותיאום הפעולות עם מוסדות וגורמים ממשלתיים וציבוריים.
כלכלן חקלאות מנהל יכול להשפיע גם על מחירי המוצרים החקלאיים ולהציע מוצרים על פי ניתוח העדפות של צרכנים.
האתגר המרכזי בתפקיד הוא להבין מראש את הסיכונים להפקת מזון בכפוף לשינויים אקלים ומשאבי טבע כמו מחסור במים וניצול מיטבי של המשאבים לטובת רווחת האדם ואיכות הסביבה.
לימודי התחום מרתקים והעבודה עצמה דינאמית ומשלבת בין עבודה בשטח לעבודה עם תוכנות לניהול פרויקטים.

ניתן להשתלב במגוון תפקידים כלכליים ומנהלים בהתמחות במגזר החקלאי כמו למשל, במחקר, שיווק מוצרי חקלאות, ניהול חברות חקלאיות, פיקוח על טכניקות ייצור ובתפקידי ניהול וכלכלה בחברות מזון וייעוץ לענף החקלאות, ביוטכנולוגיה ובתפקידים שונים דוגמת כמנהל אספקה לחברת ייצוא חקלאי או לנהל משק חקלאי.
מרגיש שאתה מתאים לניהול כלכלי חקלאי? ייעוץ לימודים אינטרנטי יוכל לסייע לך לבדוק אם יש לך מה שנדרש לפנות לקריירה בתחום.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

כלכלן חקלאות מנהל הוא מי שנמשך לעולם הטבע ובעל זיקה לסביבה, בעלי חיים והצומח. תפקיד זה דורש יכולת ניהול וארגון וכן הנעת צוותים לפעולה. לעוסקים בתחום חוש טכני וכן ידע בתוכנות ניהול פרויקטים.
התפקיד עשוי להיות כרך בנסיעות וכן בעבודה פיזית מאומצת. ניתוח אנליטי הוא תנאי חשוב להצלחה – ככלכלן יצופה ממך לנתח נתונים מספריים, לעקוב אחר מגמות ולבצע תחזיות לקביעת מדיניות או דרכי פעולה. התפקיד דורש גם נכונות לעבוד מחוץ לשעות העבודה המקובלות וכושר הבעה בכתב ובע"פ.

קורסים מרכזיים

לימודי תואר ראשון בכלכלה סביבה וניהול מקנים לסטודנטים ידע חשוב בכימיה, ביוכימיה, זואולוגיה, ביולוגיה, אקולוגיה, חקלאות, בוטניקה וכן מכונות חקלאיות, טכנולוגיות בחקלאות, מתמטיקה, כלכלה, סטטיסטיקה ועיבוד נתונים, מערכות מידע גיאוגרפיות וכוללים גם קורסים ביזמות ושיווק, מימון וניהול פיננסי וכן דיני איכות הסביבה המקנים להם את הכלים לקבל החלטות על רקע כלכלי תוך ניצול ותמחור משאבי הטבע העומדים לרשותם בפרויקטים השונים והכל לפי כללי הרגולציה והתקנות המחמירות.
המטרה של הלימודים היא לסייע לסטודנטים לזהות ולפתור בעיות בתחום הכלכלה החקלאית, לנתח תופעות חברתיות, לגבש וליישם שיטות חקלאיות, לעבוד עם כלים אנליטיים במציאת פתרונות מעשיים בענף וכן לנהל שירותים ומוצרים חקלאיים ולבצע מחקרים מקיפים ובדיקות בהקשר החקלאי כלכלי

מתכונת הלימודים

לימודי כלכלן חקלאות מנהל נלמדים במסגרת בית הספר לחקלאות, גיאוגרפיה או מדעי הסביבה. הלימודים נמשכים כארבע שנים ומשלבים למידה פרונטאלית יחד עם סיורים לימודיים חווייתיים, מעבדות מחשב, עבודת שדה ועבודת מחקר במסגרתה מיישמים שיטות מדעיות.

סוג התעודה

B.A בכלכלה סביבה וניהול חקלאות
כלכלו מנהל חקלאות הוא שילוב מנצח בין שלושה היבטים מרתקים במקצוע אחד. אבחון תעסוקתי יחשוף אותך לתכונות והמאפיינים של המועמד האולטימטיבי לתפקיד.