חזור

כוריאוגרף


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

המוח היצירתי מאחורי מופע הריקודים שייך לכוריאוגרף. הרי הוא הבמאי של הרקדנים והלהקה, הוא בוחר עבורם את הצעדים, התנועות, המוסיקה, הקומפוזיציה ואת הדרך שכולם ייראו נפלא ביחד, בהרמוניה, כל מופע מחדש.

כוריאוגרף הוא מישהו שלפני הכל - חי ונושם ריקוד ומוסיקה, כזה שצמח מתוך עולם הריקוד וכעת עבר לשלב הבא – לביים ולעצב את הצעדים עבור רקדנים אחרים תוך יישום הטכניקה והפיכת החזון למציאות בימתית.
ככוריאוגרף תידרש ליכולת ריקוד ברמה גבוהה במיוחד וגם לכישורי תקשורת מצוינים, שמיעה מוסיקלית, חשביה יצירתית ואהבה עזה לעולם הבמה. תצטרך גם לבחון את הביצועים של הרקדנים ואם הם עומדים בסטנדרטים המחמירים ולדעת כיצד להדריך, להנחות וללמד ריקוד – איזון, תיאום צעדים, גמישות, העברת מסר דרך תנועות הגוף, מודעות גופנית, אינטראקציה עם הקהל.

העבודה משלבת אספקטים טכניים יחד עם חשיבה יצירתית, שמיעה מוסיקלית, ייעוץ. התפקיד כולל עריכת אודישנים לרקדנים, ניהול אדמיניסטרטיבי של להקות, בחירה מוקפדת של המוסיקה, אפקטים, תאורה, בחירת תלבושות ועוד היבטים אמנותיים שקשורים להצלחת הופע ולהשגת התוצאה הטובה ביותר.

מעבר לידע מעשי נרחב בריקוד, חשוב שיהיה ידע תיאורטי אודות שיטות וסגנונות ריקוד ופרמטרים שקשורים לניהול כמו ניהול תקציב, אסטרטגיה ושיווק.
העבודה כרוכה בפעילות גופנית מאומצת ויש בה גם סיכוי לפציעות ולכן, כוריאוגרפים דואגים לגוף שלהם ושל הרקדנים ומתייחסים אליו כאל מקדש לרבות פיזיותרפיה, תזונה והקפדה על פעילות גופנית תומכת.

כוריאוגרפים משתלבים במגוון מקומות מתיאטראות ועד להקות מחול, תכניות מוסיקליות, תעשיית הבידור והקולנוע, אופרה ותעשיית האירועים, עבודה בבתי מלון, קרוזים, חברות שקשורות לתחום התרבות ועוד. ניתן להתקדם גם לניהול בתי ספר למחול וניהול להקות.
רוצה לעצב לעצמך קריירה מרקידה במיוחד בתור כוריאוגרף? ייעוץ לימודים הוא השלב הראשון בדרך.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

האהבה לריקוד היא במקום הראשון אצל הכוריאוגרף והוא יודע כיצד להעביר את האהבה זאת הלאה, לרקדנים אותם הוא מביים, צעירים ומבוגרים כאחד.
בהצלחה במקצוע זה חשובה היכולת להעביר הוראות ולתת ביקורת, כמו גם סבלנות רבה לתהליכים. יש לקחת בחשבון שמדובר בעבודה מסביב לשעון בשעות בלתי שגרתיות עם נסיעות להופעות מעבר לים. כושר גופני הוא חלק בלתי נפרד מהעבודה ועליך להיות פעיל ולהדגים בעצמך את התנועות השונות ולהוות מודל לחיקוי עבור הרקדנים.
יש לדעת שתצטרך לעמוד בעומס ובלחץ ולהיות בעל יכולת להעריך את המיומנויות של כל רקדן וללמד אותו תנועות מורכבות.
משמעת עצמית היא קריטית להצלחה ויש שיגידו שעל זה קם ונופל כוריאוגרף מוצלח – זה תפקיד מאתגר שדורש מוטיבציה גבוהה ורצון להצליח ויכולת התמדה.

קורסים מרכזיים

לימודי כוריאוגרפיה כוללים תכנים תיאורטיים הקשורים לעולם האמנות והתרבות, ההיסטוריה של הריקוד, יסודות הריקוד ואמנות הבמה, הדרכה והוראה, חינוך, הפילוסופיה של התנועה, ניתוח יצירות, הכרות עם צורות מוסיקליות, הכרות עם כל האלמנטים הקשורים בעולם הבמה, ריפוי תנועתי, הפקה.
כמו וכן, קורסים מעשיים המתקיימים במסגרת עבודה בסטודיו הכוללים חימום עצמי, לימודי ריקוד במגוון סגנונות – מודרני, קלאסי, ג'ז, פולקלור, אימפרוביזציה, תיאטרון ותנועה, ליווי אמנותי, התעמלות גופנית, ועוד.

מתכונת הלימודים

לימודי כוריאוגרפיה נמשכים לרוב כשנתיים וכוללים הן עבודה מעשית, אימונים וחזרות בסטודיו וכן התנסות בהדרכה וכוריאוגרפיה. כל סטודנט נדרש לבצע תרגולים לדוגמא ושיעורים לדוגמא ולרוב הלימודים כולל גם הגשת פרויקט גמר אישי וכן מפגש עם יוצרים. ניתן להשלים את לימודי התעודה לתואר ראשון באמנות (A.B).

סוג התעודה

תעודה מקצועית בכוריאוגרפיה
יש דברים שלא צריך לזוז בשבילם! אבחון תעסוקתי אינטרנטי יחשוף בפניך את ההזדמנויות לקריירה בתחום הבמה.