חזור

כבאי/ת


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

מחפש מקצוע חם עם הרבה אקשן שמערב גם הצלת חיים? כבאי הוא בדיוק מה שחיפשת. מקצוע הכבאות הוא חלק בלתי נפרד ממלאכת השמירה על ביטחון התושבים. כבאים מסייעים בהגנה על הציבור במצבי חירום – מכבים שריפות, מטפלים בחילוץ והצלה בסיטואציות שונות, אחראים לפתרון של תקלות שונות. מקצוע אש.
עבודת הכבאות היא עבודה דינאמית בה תמיד נמצאים עם יד על הדופק במהלך כל משמרת. בין אם פרצה שריפה או יש להגיש עזרה ראשונה עד שיגיע אמבולנס.

כבאי בקיא בכל תקנות הבטיחות, הוא יודע לתפעל ציוד כיבוי והצלה מתוחכמים, מיכלי מים, כבאיות. העבודה כרוכה בסיכון מסוים כאשר מתקרבים למקום הסכנה, בין אם בדליפות כימיות או בכיבוי שריפות. יהיה עליך להגיב במהירות לקריאות, להשתמש בציוד כמו צינורות וכיבוי אש, לעבוד ביחד עם צוות הכיבוי ולדעת גם כיצד לסייע לאנשים במצוקה. לא פלא שמשרת כבאי מכונה פעמים רבות "לוחם אש".

מעבר לטיפול במצבי חירום, יש גם משימות יומיומיות כמו תחזוקת ציוד, השתתפות בתרגילי אש, כתיבת דוחות אודות תקריות. חשוב להכיר שיטות עזרה ראשונה כולל החייאה, ציוד כיבוי אש, תקנות ונהלי בטיחות. זוהי עבודה מאתגרת הן מהבחינה הפיזית והן מהבחינה הרגשית. עליך להיות בכושר גופני מצוין לביצוע התפקיד על מנת שתוכל לטפס על סולמות, לשבור קירות במידת הצורך, לשאת ציוד כבד. התפקיד כולל שמירה על חיים אך גם על רכוש במידה של שריפה וכן בעבודת פיקוח.
אפשר להתקדם לתפקידים שונים בתחום כמו ממונה בטיחות אש או מנהל פינוי עשן במבנים. ישנם תפקידי שטח ותפקידי פיקוח ובקרה מניעת דלקות, הסברה, ניהול הבטיחות ועוד.
אומרים שעם אש לא משחקים – אבל אפשר בהחלט לעבוד עם אש! אם אתה מחפש קריירה שתדליק אותך לאורך זמן – גש לייעוץ לימודים ובדוק אם תחום הכבאות והצלחה הוא תחום שמתאים לך!

מאפייני המקצוע וקהל היעד

כבאי הוא מי שמחפש מקצוע אנרגטי בשטח ויודע לתפקד היטב במצבי חירום. כושר גופני מצוין הוא תנאי מחייב למקצוע הכבאות וכך היכולת לעמוד בתנאי לחץ ובמצבי חירום תוך שמירה על שליטה רגשית. מיומנות תקשורת טובה אף היא חשובה במיוחד לעבודה בצוותי כיבוי אש וכן לתקשורת עם אנשים בזמן חילוץ ופעילות הסברה למניעת תאונות אש. נדרש גם רישיון נהיגה בתוקף ברמה B לפחות ויש לעמוד בהצלחה בתקנות הרפואיות של לוחם אש.

קורסים מרכזיים

לימודי כבאות אש והצלה הם לימודים הניתנים רק למועמדים שעברו בהצלחה מיון ללוחמי אש. תהליך המיון מבוסס על משימות חירום כולל הכשרות פיזיות וקוגניטיביות בין אם מבחני ריצה, מתח, כפיפות בטן, משימות כמו טיפוס מדרגות, משיכת זרנוקים לגובה, משימות צוות וכן מבדקי מיון אישיותיים ותעסוקתיים לרבות הבנה טכנית, הבנת הנקרא, חשיבה כמותית, צורנית לוגית.
לימודי הכבאות כוללים ידע תיאורטי לצד הכשרות שטח וסימולציות, חקר דליקות, טיפול בחומרים מסוכנים, טכניקות חילוץ והצלה, הכרות עם מערכות גילוי אש, הכרות עם ציוד מגן, עמידות אש של חלקי בניין, הכנת נהלי חירום,

מתכונת הלימודים

לימודי כבאי הם לימודים המתקיימים בתנאי פנימייה בבית הספר לכבאות במהלך ארבעה חודשים. בוגרי הקורס משתלבים בתפקידי לחימת אש בתחנות כיבוי ברחבי הארץ לתקופת ניסיון של שנתיים. הלימודים אינטנסיביים מאוד הן מהבחינה הפיזית והן מהבחינה המנטאלית. הלימודים כוללים סיורים לימודיים, תרגולים כמו למשל, הכנת תוכניות בטיחות אש.

סוג התעודה

לוחם אש
לפני שפתחת את הזרנוק ועלית לכבאית, בדוק את התאמתך באבחון תעסוקתי אונליין קצר וממוקד שיעזור לך לקבל החלטות נכונות לעתידך המקצועי.