חזור

יועץ חינוכי


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

דמיין את הסיטואציה הבאה: ילד או נער שלא מוצא את עצמו, מתקשה בלימודים, המורים קצת חסרי אונים לגביו ועכשיו יש לך הזדמנות לסייע לו ולהוריו להשתלב טוב יותר במערכת, להצליח בלימודים ולשפר את מצבו החברתי. מוכן לאתגר? אז יתכן שמקצוע כמו יועץ חינוכי תפור עליך.

יועץ במוסדות חינוך, מגנים ועד מוסדות להשכלה גבוהה, מכוון את התלמידים והוריהם במערכת החינוך, מבחירת מקצוע מתאים דרך התמודדות עם בעיות חברתיות, קשיי הסתגלות, אתגרים לימודיים ועד ייעוץ לימודים.
יועץ חינוכי אחראי על תכניות לבריאות הנפש, חיבור התלמיד ומשפחתו לגורמי רווחה, תיווך בין התלמידים למורים ולהנהלה. מספק הערכות, נותן ייעוץ פרטני וייעוץ קבוצתי, תומך בצוות המקצועי ופועל לקידום הרווחה הכללית של המקום בו הוא עובד.
במובנים רבים, כיועץ חינוכי תהיה לך השפעה על ההצלחה של תלמידים, קידום אווירה נעימה במוסד הלימודים, טיפוח הדימוי העצמי של הלומדים.
זהו מקצוע מרתק עם אתגרים לא פשוטים אבל סיפוק עצום. ניתן להשתלב מראש במסלול לימודי ייעוץ חינוכי ולעבוד במגוון מסגרות לגיל הרך, בתי ספר, מוסדות חינוך לא פורמליים, אוניברסיטאות ומכללות ועוד או להגיע להכשרה מענף החינוך.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

במידה וחיפשת מה ללמוד מבין מקצועות החינוך וניחנת בסבלנות, אמפתיה ויכולת הקשבה, כדאי לך לשקול לימודי ייעוץ חינוכי. מקצוע זה דורש יחסים בינאישיים מצוינים, כישורי תקשורת ואינטליגנציה רגשית.
מעבר לממד הרגשי, יועץ חינוכי נדרש ליכולת אנליטית גבוהה לצורך ניתוח נתונים וחוות דעת, אוריינות ממוחשבת (העבודה מלווה גם בתיעוד ובדוחות ובהזמנת נתונים למערכות ממוחשבות). חשיבה ביקורתית תסייע לך לבחון את המקרים לעומק לפי אמות מידה מקצועיות וערכים.
כישורי מנהיגות והדרכה יעזרו לך לכוון ונתב את המתייעצים בדרכם וכן להניע אותם לפעולה. ראייה מערכתית היא קריטית להצלחה, כיוון שעליך לבחון את מערכת היחסים וההתנהלות התקינה בארגון.
הגמישות בעבודה מועטה, אבל לרוב הביטחון הכלכלי גבוה וזהו מקצוע מבוקש ומי שמבצע אותו במסירות הינו בעל השפעה רבה.

קורסים מרכזיים

כדי להשתלב בתחום יש להצטייד בידע מקצועי רחב, הן בהבנה של נפש האדם ותפקודו והן בהבנה של תהליכי ייעוץ ושיטות ייעוץ.
הלימודים כוללים רקע סטטיסטי וקורסים בשיטות מחקר, רב תרבותיות ורב לשוניות בחברה, קורסים העוסקים באבחון והערכה של קשיים שונים כמו לקויות למידה, לקויות שמיעה, הפרעות קשב וריכוז, הפרעות אכילה וכן גישות קוגניטיביות שונות בתחום הייעוץ וסוגיות שונות בעבודה עם הורים וצוותים חינוכיים.

מתכונת הלימודים

ייעוץ חינוכי נלמד לרוב כקורס בודד במסגרת תואר ראשון, אבל אם ברצונך לעסוק בתחום עליך להמשיך ללימודי תואר שני בייעוץ חינוכי.
הלימודים מחברים בין ידע תיאורטי בייעוץ לעבודה מעשית בליווי יועצים מנוסים וותיקים.
ניתן לבחור במסלול הכולל הגשת תזה ומסלול לימודים ללא הגשת תזה, הכולל עבודת גמר בלבד. הלימודים מתקיימים במתכונת לימודי תואר שני – קורסי חובה וקורסי בחירה במגוון שעות וקיימים גם לימודי ערב ומסלולי הסבה לייעוץ חינוכי ממקצועות שונים.
ישנה אפשרות לבחור התמחויות שונות בייעוץ חינוכי כמו הנחיית קבוצות, או התמחות בגיל הרך, ייעוץ חינוכי לחינוך מיוחד ועוד. לרוב תכנית הלימודים מאפשר לשלב בין עבודה ולימודים נוספים ונמשכת שנתיים. ניתן להמשיך בסיום גם ללימודי דוקטור ופוסט דוקטורט בתחום בארץ ובחו"ל.

סוג התעודה

לימודי תואר שני בייעוץ חינוכי הם לימודי - M.Ed Master of Education.

לפני שבחרת בעבודה ייעוצית בתחום החינוך מומלץ שתבחן את התאמתך לעולם הייעוץ בתהליך אפקטיבי של ייעוץ לימודים ואבחון תעסוקתי. ההזדמנות שלך לדעת אם אתה בוחר נכון.