חזור

טכנאי / הנדסאי בניין


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

מאחורי כל בניין שאתה רואה עומד טכנאי הנדסאי בניין. איש מקצוע שסיפק את השירותים ההנדסיים להקמת המבנה והתחזוקה השוטפת שלו. טכנאי הנדסאי בניין אחראי לתשתית ההנדסית של כל מבנה, ממערכות אנרגיה ועד מזג אוויר, מעליות, טלקום.

מה תעשה בתור טכנאי הנדסאי בניין? תוכל לתכנן את מתקני ההנדסה, להכין תקציבים לפרויקט, לפקח על ניהול והתקדמות הפרויקט, לרכז את כל הגורמים המעורבים מקבלנים ועד הפועלים, לבחון הטמעה של מערכות בניה שונות ולתת פתרונות הנדסיים מורכבים
תפקיד זה מתנהל ברובו בשטח, בסיור בין אתרי בנייה, אך הוא כולל גם צד ניהולי משרדי במסגרתו תתבקש לנהל מו"מ עם ספקים, לארגן את אספקת הציוד והחומרים, לנהל מעקב טכני אחרי הפרויקט בתוכנות לניהול פרויקטים, להגיש בקשות להיתרים מהעירייה, חישוב כמויות והכנה למכרזים במטרה לזכות בפרויקטים שונים.
בנוסף, תידרש בתור טכנאי הנדסאי בניין לבצע שרטוטים באוטוקאד, לתאם בין מערכות, לתכנן מפרטים של מערכות ותשתיות. התפקיד עשוי לכלול גם טיפול בצד הפיננסי כמו ניהול חשבוניות.
אפשר לבחור כיוון מקצועי של טכנאי הנדסאי בניין לפרויקטים, כמו מבני תעשייה או מבנים ציבוריים או פרויקטים למגורים.
ניתן להשתלב בחברות הנדסה, בנייה ופיקוח וכן בחברות תחבורה. כלומר להגיע כנציג של היזם או כטכנאי הנדסאי מטעם משרד העבודה או הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ולהתברג גם בתפקידים כמו מנהל עבודה ומפקח הנדסה.

ענף הבנייה נמצא בהתפתחות מתמדת לרבות פרויקטים של התחדשות עירונית ולכן, כדאי לבחון את התאמתך לתחום באמצעות ייעוץ לימודים ואולי לבחור במסלול נחשק לבניית קריירה מצליחה.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

כדי לאייש תפקיד של טכנאי הנדסאי בניין חשוב להיות בעל ידע רחב והכרות מעמיקה ויסודית עם ענף הבנייה וכן בעל מיומנויות טכנולוגיות ביישומי אופיס ותוכנות שונות לשרטוט וניהול פרויקטים.
העבודה בצוות תורמת להצלחה בתפקיד ותשומת לב לפרטים הקטנים ביותר.
יש יתרון משמעותי לבעלי מיומנות לוגיסטית, יכולת רב משימתית ועמידה בתנאי עומס ולחץ לכן קבלת החלטות בצורה מהירה בשטח וכן ליכולת ניתוח ופתרון בעיות. בתפקידי ניהול בתחום הנדסת בניין חשוב לדעת גם לנהל עובדים.

קורסים מרכזיים

לימודי טכנאי הנדסאי בניין כוללים קורסי ליבה הכוללים ניהול ופיקוח, הכרות עם חומרים שונים, חישוב כתב כמויות, תכנון קונסטרוקציות, תכנון הנדסי וכן מקצועות מתמטיים כמו פיזיקה וסטטיסטיקה. בנוסף, שרטוט טכני, אנגלית טכנית, לימוד תוכנות כמו אוטוקאד, תוכנות לחישובים סטטיסטיים ולחישוב כתבי כמויות, בין התוכנות - Atir, MsProject.
תכנית הלימודים כוללת קורסים גם בחישוב תמחיר וניהול פרויקטים לרבות ניהול תקציב ולוחות זמנים. תכניות הלימודים כוללות גם קורסים ייחודיים כמו כלכלה בהנדסת בניין, שיטות ביצוע בנייה, גיאולוגיית מבנים, גרפיקה הנדסית, הכרות עם חומרי בנייה, מיכון וציוד בנייה, ניתוח מערכות וחקר ביצועים, בטיחות באתרי בנייה, מערכות אינסטלציה, תורת המדידות ועוד.

מתכונת הלימודים

במסגרת לימודי טכנאי הנדסאי בניין תלמד את החומר התיאורטי בכיתות לימוד במתכונת של שיעורים פרונטאליים בשילוב סיורים לימודיים באתרי בנייה ובמפעלים שונים וכן במעבדות מחשבים וכיתות שרטוט. ניתן לבחור בין מגוון התמחויות כמו למשל, הנדסת מבנים, הנדסת תחבורה, הנדסת ביצוע, ניהול הבנייה.
הלימודים מתקיימים במשך 2-3 שנים, תלוי במתכונת הלימוד (לימודי יום או ערב) ובמוסד הלימודים. הלימודים משלבים פרויקט גמר בניהול הבניה.
בסיום הלימודים, קיימת אפשרות להירשם בפנקס הקבלים כקבלו רשום על מנת להגדיל את הסיכויים להשתלב בתפקידים שונים ולהרחיב את הזדמנויות התעסוקה בענף הבנייה.

סוג התעודה

תעודת טכנאי הנדסאי בניין.
בניית הקריירה בידיים שלך! אם אתה מתלבט – ייעוץ לימודים יעזור לך לגבש החלטה ולבחור את התחום הנכון בשבילך.