חזור

טייס


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

אם אתה אוהב לטוס, חולם על עבודה בשמיים פתוחה ומחפש עבודה בעולם התעופה – מקצוע כמו טייס יענה על מבוקשך.
מאז ומתמיד עולם הטייס נחשב לתחום נחשק שרק הטובים ביותר משתלבים בו. כיום קיימים קורסים של תעופה אזרחית ופרטית שמאפשרים לך להגשים חלום ולהשתלב בנבחרת הטייס בארץ ובעולם. טייס הוא מי שמטיס את המטוס ונדרש לאחריות אישית ומקצועית רבה כולל כישורים טכניים לתפעול המערכות של המטוס וציוד הבטיחות ושליטה במנגנון הניווט, מההמראה ועד הנחיתה ביעד המבוקש.

קיימים סוגים שונים של טייסים: טייסים צבאיים, טייסים פרטיים וטייסים אזרחיים, כאשר מסלול ההכשרה הוא מעט שונה ויש טייסים צבאיים לעוברים לתעופה אזרחית-מסחרית. כל אדם פרטי מעל גיל 17 עם מצב בריאותי תקין יכול לממן לימודי טייס פרטיים.
אבל בכל מסגרת תהליך הלמידה הוא ארוך וטייס נדרש לעמוד בתנאי לחץ ולצבור שעות אימון וטיסה רבות לפני שהוא משתלב בצוות הטיסה או מטיס מטוס בצורה עצמאית.

מה טייס עושה בפועל? מתכנן מסלול טיסה בהתאם להוראות מגדל פיקוח ומזג האוויר, מייצר תכנית טיסה כולל מסלול, כמות דלק נדרש, מפרט גובה, שינוי נתיב, מתדרך את צוות הטיסה והנוסעים, מבצע בדיקות שוטפות על ביצועים טכניים של המטוס וכדומה.

היות ומדובר בתכנית הכשרה ארוכה מאוד, חשוב לבצע מבדק מקדים של ייעוץ לימודים אינטרנטי על מנת לבחון התאמה למקצוע.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

מקצוע הטייס מחייב כישורים פיזיים יחד עם כישורים אנליטיים וטכניים. טייס צריך להיות בעל רפלקסים טובים, יכולת לשמור על קור רוח בנסיבות מלחיצות ולעבוד שעות ארוכות וכן לקבל החלטות נבונות במהירות ולהתייחס לפרטים הקטנים ביותר אבל לראות גם את התמונה המלאה. טייס נדרש למיומנויות כמו הצלחה בריבוי משימות בו זמנית, סבלנות רבה ומנהיגות. מהבחינה הטכנית עליך יהיה לדעת להפעיל ולשלוט בציוד מורכב ולצורך כך נדרש ידע רב במתמטיקה, פיזיקה וכדומה. העבודה בצוות היא חלק מהתפקיד ויש לשכלל את כישורי התקשורת מול הטייסים האחרים ונותני השירות בטיסה.
זהו מקצוע עם מעט גמישות בעבודה שדורש שעות טיסה רבות לפחות עד שצוברים וותק עם הרבה אחריות אישית אך נלווה אליו סטטוס יוקרתי ושכר הולם.

קורסים מרכזיים

הלימודים מתחלקים לידע תיאורטי ולאימונים מעשיים בשטח. הקורסים כוללים ביצוע תמרונים, הכרות עם כלי ניווט, הפעלת המטוס וחלקיו, חוקת האוויר, אווירודינמיקה, הגדרת מכשירים, מתמטיקה, פיזיקה, יישומי מחשב, סטטיסטיקה, הלימודים כוללים גם התנסות בסימולטורים שונים, קורסי מילוט וצניחה (בקורס הצבאי), קורס טיסות מובנה ועוד.

מתכונת הלימודים

משתנה מקורס טיס של חיל האוויר לקורס טיס פרטי וקורס טיס מסחרי. על מנת לקבל רישיון טיס מסחרית יש לעבור מבחן תיאוריה בציון 70% ולצבור כ-250 שעות טיסה, ביניהן 15 שעות טיסה מודרכות. כדי לקבל רישיון טיס פרטי יש לצבור כ-40 שעות טיסה. קורס טיס צה"לי נמשך כ-3 שנים וכולל גם לימודים אקדמיים לתואר ראשון. בקורסי טייס פרטיים ואזרחיים ניתן ללמוד בצב אישי בבתי ספר לטייס ברחבי הארץ.

סוג התעודה

אם מדובר בקורס צבאי זהו שילוב בין תעודת טייס לתואר ראשון ואם בקורס טייס פרטי או אזרחי ברישיון טייס לפי הסוג הנלמד – פרטי, אזרחי מסחרי או לפי דגמים שונים של מטוסים.

מחפש מה ללמוד? הזדמנויות התעסוקה בתור טייס הן רבות ושווה לפנות לייעוץ לימודים אינטרנטי כדי לבדוק אם יש לך מה שדרוש להתחיל את צעדיך הראשונים בתחום.