חזור

טבח, שף


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

תמיד אהבת לרקוח מטעמים ולייצר חוויה קולינרית מיוחדת? רוצה להיות טבח או שף במסעדת מישלן, שף פרטי באירועים או טבח בקייטרינג או מסעדה? העולם הקולינרי מציע שלל אפשרויות ותוכל לנצח על מנות ותפריטים ולגרום אושר להרבה מאוד סועדים.

קריירה של טבח ושף היא קריירה מורכבת, שמתחילה בהיררכיה הקיימת במטבח משוטף כלים ומקלף ירקות ועד השף המוביל של המקום אלא אם כן תחליט לקצר תהליכים ולפתוח מסעדה או מקום משלך. בכל מקרה, חשוב לטבח או שף להתנסות בכל עבודות המטבח, להכיר מקרוב כלי אוכל, ציוד קריטי, לנצח על פס הקר או החם של המסעדה, להכיר את תנאי התברואה הנדרשים, פרזנטציה וטרנדים כדי להיות מסוגל לקלוע לטעם של הסועדים.
בעידן בו שפים הם כוכבים טלוויזיוניים או לפחות שחקני מפתח באינסטגרם, טבח שף עדיין נדרש להרבה יותר ממנות פוטוגניות או נוכחות טלוויזיוניות. טבח שף צריך לדעת לבשל, להכיר סוגי מזון, חומרי גלם, מגוון טכניקות בישול. התפקוד במטבח חשוב מאוד כי מדובר בעבודה מלחיצה בלוחות זמנים צפופים ונדרש ביצוע של מגוון משימות בו זמנית.
יש טבחים ושפים שלא הגיעו לבישול דרך לימודים אלא צמחו מתוך המטבח ואחרים עברו מסלול הכשרה בבתי ספר ללימודי בישול וקולינריה. אלמנט חשוב בתפקיד הוא היכולת לארח ולהתאים את האוכל לפי העדפות הסועדים, כולל מענה לרגישויות. חשוב להיות קשובים גם לכללי זהירות, לעבוד בצורה מדויקת ולדאוג לתפעול תקין של המסעדה כולה מניקיון ועד חוויית אירוח.
עבודת טבח או שף יכולה להיות מאוד מתגמלת הן מבחינת סיפוק אישי מקצועי והן מבחינה פיננסית. אבל חשוב להבין שהיא לא בהכרח נוצצת כפי שהיא מוצגת בתוכניות טלוויזיה או בחשבונות מדיה חברתית ויש לעבוד קשה כדי להגיע לפסגה.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

אם חיפשת מה ללמוד והגעת למסקנה שמה שנכון עבורך זה לעבוד במטבח ולהיות טבח או שף, חשוב שתברר מה נדרש ממך בייעוץ לימודים כדי להשתלב בתחום. עקרונית, טבח או שף הוא מישהו שאוהב לבשל, לארח, בעל הבחנה בין טעמים, יכול לעבוד ולתפקד תחת עומס ומסביב לשעון. הוא נדרש למיומנויות ארגוניות טובות וליחסים בינאישיים טובים בהובלת צוות המטבח.
חשיבה יצירתית, ראייה אסתטית וגם כישורי ניהול כספי חשובים במיוחד אם מנהלים עסק מורכב כמו קייטרינג או מסעדה. דרושה תשוקה רבה לבישול וכן לעבודה קשה, כולל עבודה פיזית מאומצת, ניהול זמן, הקפדה על הפרטים הקטנים ביותר.

קורסים מרכזיים

לימודי אמנויות הבישול מתקיימים במגוון מסגרות כאשר ניתן לבחור בין מסלול של שנתיים-שלוש שנים ובין קורסים מקצועיים קצרים וממוקדים. לרוב תכנית הלימודים תכלול קורסים הנוגעים במיומנויות בישול ואפייה המועברים על ידי שפים מובילים. בין היתר – הכנת מזון קר, תברואה, רטבים, בישול קלאסי, תזונה ומשאבי אנוש, ניהול אספקת מזון, טכניקות אפייה, תורת התפריט, טכנולוגיות מזון ניהול פיננסי במטבח.

מתכונת הלימודים

לימודים קולינריים להכשרתך כטבח או שף כוללים ידע עיוני במסגרת שיעורים פרונטאליים ובמיוחד התנסות מעשית בסביבת עבודה המדמה מטבח אמתי בין אם עמדות עבודה אישיות או משותפות. קיימים לימודי יום ולימודי ערב ובסיום הלימודים תידרש לבצע סטאז' במסעדה או בבית מלון על מנת ליישם בפועל את החומר הנלמד. ניתן לבחור בהתמחויות שונות – אפייה, קונדיטוריה, בישול צמחוני וכדומה.

סוג התעודה

תעודה בבישול מקצועי – קיימות תעודות שונות כאשר השאיפה היא לסיים לימודים המקנים תעודה המוכרת בארץ ובעולם.
רוצה לבדוק אם יש לך את כל חומרי הגלם הדרושים להצלחה? ייעוץ לימודים יעזור לך לברר האם המטבח הוא המקום בשבילך!