חזור

חשמלאי


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

כמו שאי אפשר לדמיין את החיים בלי חיבור לחשמל אי אפשר לדמיין אותם בלי חשמלאי שיציל את המצב כאשר יש תקלה בחשמל.
אם אתה מחפש מקצוע פרקטי ומבוקש – חשמלאי יענה על מבוקשך. במסגרת התפקיד, תוכל להתקין מערכות חשמל, לבצע תיקונים במערכת החשמל ולתחזק מערכות מתח נמוך וגבוה.
כמו למשל, להתקין ולתחזק מתקני חשמל, מערכות גילוי אש, אינטרקום, אחזקת גנרטורים, התקנות תעלות חשמל, הנחת כבלים, חיבור לוחות, חיבור מנועים, התקנה וחיבור אביזרי פיקוד, בקרה על מערכות חשמל, התקנת מערכות מיזוג אוויר ועוד.

קיימים סוגים שונים של חשמלאים מעוזר חשמלאי דרך חשמלאי מהנדס ועד חשמלאי בודק – כל אחת מהדרגות מקנה סמכויות שונות והיא תוצר של מסלול לימוד ייעודי.
חשמלאי מוסמך היא ההכשרה הנפוצה ביותר והסמכה זו מעניקה לך את היכולת לבצע עבודות חשמל עד 3*80 אמפר תלת פאזי בעבודות ביתיות, אך תוכל להרחיב את הפעילות באמצעות ניסיון כחשמלאי תעשייתי ולהעלות את הסיכוי למצוא עבודה במפעלים ובמתקני תעשייה.
כך או כך, העבודה כחשמלאי מכל סוג עשויה להיות מלווה בסיכון מסוים והיא מחייבת פעולה על פי נהלי בטיחות ואיכות. יש לקחת בחשבון שזו עבודה שרובה מתבצעת בתנאי שטח ובמשמרות והיא לרוב כולל גם מאמץ פיזי ומחייבת כושר גופני במיוחד בעבודות חשמל בגובה.

כדי להיחשף למגוון רחב של הזדמנויות קריירה, מומלץ להוציא רישיון חשמלאי מוסמך המוסמך לעיסוק בעבודות חשמל לפי תקנות החשמל או חשמלאי ראשי. תעודה זו מהווה כרטיס כניסה למגוון מקומות עבודה: בתי מלון, חברת אחזקות, חברת מיזוג אוויר. ניתן לעבוד כשכיר או כעצמאי בתחום ולפני שהתחלת – נסה ייעוץ לימודים אינטרנטי היציג בפניך את מידת ההתאמה שלך למקצוע חשמלאי.

מאפייני המקצוע וקהל יעד

עבודת חשמלאות הינה עבודה טכנית ברובה, הדורשת נסיעות ועבודה עצמאית בתנאי שטח. כחשמלאי עליך להיות מודע מראש לסיכונים הכרוכים במקצוע. התפקיד מחייב נקיטה באמצעי זהירות ותשומת לב לפרטים הקטנים ביותר. מוטלת עליך האחריות לוודא שמערכות החשמל מתפקדות בצורה הבטיחותית ביותר.
זמינות אף היא תסייע לך לקבל כמה שיותר פרויקטים ולענות לקריאות של לקוחות לפי דרישה. על מנת לשפר את הביצועים, כדאי להעמיק באנגלית טכנית וברכישת ניסיון בעבודה ממוחשבת.

קורסים מרכזיים

לימודי חשמל מתמקדים בצד התיאורטי ובצד היישומי של ביצוע עבודות חשמל מתורת החשמל, דרך הכרות עם מכונות חשמל, חשמל תעשייתי, מערכות פיקוד ובקרה ומתקני חשמל, תכנון מתקנים, בטיחות וגהות ועד אנגלית טכנית, פיסיקה ומתמטיקה, תיעוד ודיווח טכני, הפרעות ברשתות, עזרה ראשונה, מערכות ייצור, עבודה בגובה, תקנים בהתקנת מערכות מיזוג.
קיימות אופציות שונות ללימודי חשמל מתעודת גמר של בית ספר להנדסאים ועד קורס חשמלאים במשרד הכלכלה.

מתכונת הלימודים

לימודי חשמלאי מוצעים, כאמור, במסגרות שונות הן כלימודים יומיים מלאים והן כלימודים המתקיימים מספר פעמים בשבוע, ביום או כלימודי ערב.
הלימודים נמשכים כשנתיים במתכונת של לימודים תיאורטיים ולימודי מעבדה וכן התנסות בשטח וסיורים לימודיים. מרבית מסלולי הלימוד כוללים שנת לימודים ושנת התנסות וצבירת ניסיון בביצוע עבודות חשמל בליווי ובהכוונת חשמלאי מוסמך או חשמלאי ראשי.
תוכל לבחור בין הכשרה לחשמלאי מעשי המורשה לבצע עבודות חשמל במתח נמוך ובין חשמלאי מוסמך בעל הרשאה בביצוע עבודות חשמל מסוגים שונים וחשמלאי ראשי שמורשה לבצע עבודות חשמל מורכבות יותר בעוצמת זרם גבוהה יותר.
בכל מקרה, כדי לעבוד בתחום יש לעבור בהצלחה בחינת גמר ממשלתית חיצונית למוסד הלימודים מטעם משרד הכלכלה לפי סוג ההכשרה.

סוג התעודה

תעודת זכאות מקצועית המעידה הצלחה בבחינת הגמר הממשלתית – חשמלאי מעשי/מוסמך/ראשי לפי הרישיון המבוקש.