חזור

חשבונאי, רואה חשבון


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

אם עולם המספרים קרוב לליבך ואתה מחפש עבודה בתחום הניהול הפיננסי, חשבונאי או רואה חשבון יענה על מבוקשך. זהו תפקיד מאתגר בעל אחריות כספית רבה במסגרתו תופקד על מערך החשבונות של לקוחות ותתבקש לבצע תיעוד עסקאות פיננסיות, דיווחים למס הכנסה, מע"מ וביטוח לאומי, הפקת הצהרת הון, תיאומי מס ודו"ח שנתי וכן תחזיות תקציב.

חשבונאי רואה חשבון בעל חשיבות רבה בניהול הכספים המיטבי של הלקוח. הוא מייעץ לכל לקוח כיצד לנהל נכון את הכספים שלו, למשל, כמה כסף מומלץ להפקיד לקרן פנסיה ואיזה סכום יועבר לקרן השתלמות, איך לשמור על תזרים מזומנים חיובי, איזה עוסק כדאי להיות ומלווה אותו במגוון תהליכים מול הרשויות.

כחשבונאי רואה חשבון תנהל בקרה חשבונאית על החשבוניות של הלקוח תוך שמירה על החוקים והתקנות. חשבונאי או רואה חשבון מיומן יכול לסייע ללקוחות להצליח יותר בעסק שלהם מהבחינה של ניהול נכון של העסקאות הפיננסיות, הוצאות והכנסות, ביצוע השקעות וייזום של תהליכי התייעלות.

חשוב שכרואה חשבון חשבונאי תכיר היטב את החוקים והוראות הביצוע של הרשויות, מגמות עסקיות, כלים פיננסיים על מנת לבצע את העבודה בדרך המקצועית, היעילה והטובה ביותר.

עם סיום הלימודים, תוכל לבחור אם להשתלב בפירמה של רואי חשבון, לעבוד בחברות שונות במטה הפיננסי או לפתוח עסק משלך בתור חשבונאי או רואה חשבון.
בכל מקרה, ניתן לעבוד כשכיר או עצמאי לפי העדפתך ולהתקדם לתפקידים כמו מנהל כספים או לתפקידי מפתח בעולם המיסוי והכלכלה הפרטי או הציבורי.
מתלבט לגבי העיסוק כרואה חשבון חשבונאי? ייעוץ לימודים ייקח אותך צעד אחר צעד בגיבוש ההחלטה שתשפיע על עתידך המקצועי.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

אם חיפשת מה ללמוד כדי להביא לידי ביטוי את הנטייה הריאלית שלך, חשבונאי או רואה חשבון הוא מה שחיפשת. המקצוע מתאים לחובבי המתמטיקה, בעלי כושר ניתוח מצוין, שמחפשים תפקיד שעוסק בהזנת נתונים, ניתוח נתונים מבוססים על מספרים, חישובים, טיפול בתיקים מורכבים וחשיבה ביקורתית.
זהו מקצוע שמחייב ניהול זמן מצוין, תשומת לב לפרטים הקטנים ביותר תוך הקפדה על דיוק מרבי ועמידה בתקנות.
רואה חשבון חשבונאי נדרש להשתמש גם במערכות טכנולוגיות מתקדמות ולכן, מומלץ לשכלל את הכישורים הטכניים לקראת התפקיד וכמובן ידע בטבלאות אקסל וניתוח בעיות. התפקיד דורש אחריות אישית ומקצועית ברמה גבוהה, יחסי אנוש מצוינים והקפדה על סודיות בניהול התקשורת שבין רואה חשבון ללקוח.

קורסים מרכזיים

במסגרת לימודי תואר ראשון בחשבונאות וראיית חשבון הנמשכים כ-3 שנים נלמדים קורסים אשר מטרתם להקנות לסטודנטים את הכלים הנחוצים להצלחה בעבודה החשבונאית. מגוון קורסי יסוד במתמטיקה, סטטיסטיקה, כלכלה. בין הקורסים המתקדמים – חשבונאות פיננסית, תורת המימון, תורת המחירים, ניהול וניתוח דוחות כספיים. נהוג לשלב בתואר מסוג זה גם לימודים כמו יסודות המשפט, דיני תאגידים, ביקורת מערכות מידע חשבונאיות על מנת שהבוגרים שישתלבו בתחום החשבונאות יכירו לעומק את החוק הישראלי מהזווית החשבונאית.
במהלך השנה השלישית ללימודי תואר ראשון בראיית חשבון ניתן לבחור בין התמחויות שונות כמו ניהול מערכות מידע חשבונאיות, חשבות שכר, ביקורת מערכות מידע או לימודי חשבונאות וכלכלה.

מתכונת הלימודים

הלימודים מבוססים על שיעורים במעבדות מחשב ושיעורים תיאורטיים כאשר יש מסלולי יום וערב וכן לימודים מקוונים. עם קבלת הזכאות לתואר, ניתן להתחיל את ההתמחות הנמשכת כשנתיים.
בנוסף, יש לעמוד בהצלחה בבחינות של מועצת רואי החשבון על מנת לקבל רישיון לעבוד בתחום ותעודת זכאות מטעם מועצת רואי החשבון בישראל.

סוג התעודה

B.A בחשבונאות