חזור

חינוך בלתי פורמאלי


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

רוצים להשפיע על הדור הצעיר? אוהבים להעביר ידע לאחרים ומחפשים מסגרת חינוך אלטרנטיבית להשתלב בה? חינוך בלתי פורמאלי יענה על מבוקשכם.
העברת חוגים יצירתיים במתנ"סים, קורסי העשרה לילדים ולמבוגרים במרכזי תרבות, הדרכה בתנועות נוער וחינוך במגוון גישות. חינוך בלתי פורמאלי מתקיים הן בשעות הגן ובית הספר, לדוגמא, חוגים וסדנאות במיקור חוץ והן בשעות אחה"צ, הערב ובסופי שבוע – טיולים, קורסים, פעילויות מטעם המועצה וכדומה.
מסגרות נוספות של חינוך זה הן בגנים ובתי ספר הפועלים בשיטות חינוך שונות כמו חינוך אנתרופוסופי, דמוקרטי, מונטסורי וכדומה.

העוסקים בתחום של חינוך בלתי פורמלי נהנים ממקצוע דינאמי ומסקרן, שמשלב גם תרומה לקהילה ומתאים מאוד למי שמחפש עבודה עם משמעות ועשייה חברתית.
בעוד חינוך פורמאלי מתקיים במסגרת מאורגנת, מובנית ומוגדרת מראש, הרי שחינוך לא פורמאלי הוא יותר לימוד חווייתי המועבר בהתאמה אישית לפי הרכב המשתתפים, תחומי העניין שלהם ובשלל סגנונות. הוא מבוסס על יצירת וחיזוק מערכות יחסים בין אנשים ועל סט של ערכים, שמשתנה ממדריך למדריך ומושפע גם מתפיסת העולם של המדריכים והחניכים שלהם.
כלומר, אם תבדקו מה ללמוד כדי לעבוד בחינוך הלא פורמלי, תגלו שאתם בעצם לומדים להיות אנשי חינוך, אבל מתוך כוונה להשתלב במערכת החינוך הלא פורמלית.

הזדמנויות התעסוקה הן רבות וגמישות מבתי ספר דרך גנים ילדים ועד בתי אבות, ניתן לבחור בין משרה מלאה או חלקית.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

החינוך הבלתי פורמאלי מחפש אנשים בעלי גמישות מחשבתית, שמסוגלים לחשוב קצת אחרת ולהביא עמם רוח רעננה למערכת החינוך, בעלי חשיבה יצירתית "מחוץ לקופסא".
היות והשכר אינו גבוה, הרי שרוב מי שבוחרים בתחום, עובדים מתוך שליחות אישית ורצון להשפיע ולשנות. מבחינת התאמה, כפי שתגלו במהלך ייעוץ לימודים, מדובר במועמדים בעלי יחסי אנוש מצוינים, כישורי תקשורת מעולים, שאוהבים עבודת צוות ובעלי יוזמה ויכולת ליצור קשרים עמוקים עם אנשים במגוון גילאים ומרקע שונה.
מיומנות ההדרכה היא המפתח להצלחה – החינוך הבלתי פורמאלי מבוסס במידה רבה על מנהיגות, הובלה חברתית ויכולת לעמוד מול קהל ולסחוף אחריכם אנשים שמאמינים בחזון שלכם.

קורסים מרכזיים

לימודי חינוך בלתי פורמאלי שנקרא לעיתים גם חינוך חברתי, כוללים קורסים שנועדו לחזק את הנטייה החברתית ואת כישורי ההוראה של הלומדים.
הם כוללים קורסים דוגמת ניהול בקהילה, הכרות עם מסגרות חינוך, הפילוסופיה של החינוך, עבודה עם נוער בסיכון, סוציולוגיה, יחיד וחברה, יזמות חברתית ועוד. רבים מהם מבוססים על תכנים תיאורטיים אך משלבים סיורים לימודיים, סדנאות ועבודת גמר.
רוב המסלולים כוללים גם לימודי תעודת הוראה ותואר ראשון בחינוך, כאשר יש מוסדות לימוד שמציעים גם התמחויות שונות ולימודי חינוך מיוחד, לימודים ליסודי או לעל יסודי באותו מסלול עם חינוך בלתי פורמאלי. לרוב, מסלולים המשלבים תואר ראשון ותעודת הוראה נמשכים כ-5 שנות לימוד וניתן לסיים תואר ראשון ולהמשיך לתעודת הוראה במקום אחר, תלוי במסלול הלימודים הנבחר.

מתכונת הלימודים

אומנם העבודה בסופו של דבר תהיה בחינוך בלתי פורמאלי, אבל לימודי תואר ראשון בתחום מתקיימים במסגרת פורמאלית יומיומית. עם זאת, קיימים מסלולים יוצאי דופן של לימודי ערב, לימודים און ליין ותוכניות הכשרה גמישות יותר. ההתנסות המעשית חשובה מאוד להצלחה וההתמחות היא לרוב תנאי לסיום הלימודים.

סוג התעודה

ניתן לבחור מסלול לימוד אקדמי ללימודי תואר ראשון או לימודי תואר שני בתחום וניתן גם להשלים תעודת הוראה או תעודה מקצועית בחינוך חברתי על מנת להשתלב במסגרות א-פורמליות ובמיזמים חברתיים שונים ברחבי הארץ.