חזור

חוקר/ת פרטי/ת


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

אם תמיד אהבת את מעללי שרלוק הולמס או עניין אותך לפענח תעלומות – חוקר פרטי הוא המקצוע בשבילך. חוקרים פרטיים נשכרים על מנת לנהל מעקבים, למצוא נעדרים, לפתור פשעים.

חוקר פרטי הוא מי שבודק רקע על נאשמים או מאמת פרטים (למשל, על נעדרים), יכול להישכר לצורך הוכחה או הפרכה של בגידה בבני זוג ואפילו בעבודה (למשל, לתפוס על חם מישהו שמרגל בשביל החברה המתחרה) או לחקור הונאות כספיות, איומים ועוד.
בעבודתך כחוקר פרטי תוכל להשתמש במכשירי האזנה בסתר, ללמוד כיצד לעקוב אחרי מחשבים ולבצע מעקבים אונליין, לבצע תצפיות, איסוף מודיעני בעקבות פרטים חיוניים ולהשתמש בטכנולוגיית מעקב, עיקוב רגלי ועיקוב ברכב.

זוהי עבודה מרתקת המשלבת חשיבה אסטרטגית וכן עבודה מבצעית. חוקרים פרטיים יכולים להציע שירותי חקירה פרטיים למגוון לקוחות במגזר הפרטי או העסקי, להשתלב במשרדי חקירות ולהשלים גם עבודת משטרה. בעידן הסייבר עולה גם חשיבותו של החוקר הפרטי בזירה הדיגיטלית בחשיפת פשעי רשת, איסוף רמזים, ניהול מעקבים מקוונים, מניעת גניבת מידע.

עבודת התחקיר נעשית בשטח תוך כדי מעקב פיזי אך גם דרך כלים ממוחשבים, ברשתות החברתיות ובמרחב הווירטואלי. יש צורך להכיר ולדעת כיצד לתפעל מצלמות מעקב ומכשירי הקלטה, משקפות, GPS וכן להכיר גם נושאים משפטיים המשפיעים על אופי העבודה. עבודתך כחוקר פרטי תסייע גם בתכניות הגנה שונות, חקירות פליליות, הלבנת הון. יש חוקרים המתמחים בבגידות בעוד אחרים באיסוף מידע מודיעיני פיננסי בנושאים של גניבה והונאות וישנם חוקרים העובדים עם חברות ביטוח. חלק בלתי נפרד מהעבודה מוקדש גם לסקירת עסקאות, כתיבת דוחות וסיכומי חקירה, רישום הקלטות ואימות מסמכים. העבודה כוללת בדיקת רקע של אנשים, היסטוריה אישית, פיקוח על נכסים, איסוף עדויות.
על מנת לעבוד כחוקר פרטי עליך להיות בעל רישיון המאפשר לך לנהל חקירות אך יש לקחת בחשבון את הגבלת הסמכות בכפוף לחוקי המדינה.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

חוקר פרטי ניחן בתכונות כמו סקרנות וסבלנות, יכולת לשים לב לפרטים הקטנים ביותר, חשיבה ביקורתית, יצירתית ויכולת מחקר וכישורים אנליטיים ברמה גבוהה. מדובר בעבודה המתקיימת בשעות בלתי שגרתיות. בין המיומנויות החשובות להצלחה בתפקיד – יכולת עיבוד וניתוח בכמויות גדולות, יכולת גבוהה של ביצוע תשאולים, יכולת ביטוי גבוהה בכתב ובעל פה, יכולת תפקוד במצבי לחץ ועם ריבוי משימות. לרוב יידרש רישיון נהיגה בתוקף וכן שליטה טובה בשפה האנגלית.

קורסים מרכזיים

לימודי חוקר פרטי כוללים תכנים תיאורטיים והתנסות מעשית. כך למשל, ההיבט המשפטי בולט במיוחד בתכנית הלימודים כמו חוק החוקרים הפרטיים, חוק הגנת הפרטיות, חוק האזנת סתר וחוק כבוד האדם וחירותו. בנוסף, תכנים הקשורים לפסיכולוגיה של עולם החקירות, טכניקות חקירה, איסוף מודיעין וכן ריגול תעשייתי כמו גם פוליגרף, התנהגות במצבי לחץ, סוציולוגיה, קרימינולוגיה, פסיכולוגיה.

מתכונת הלימודים

הלימודים הם לרוב במסגרת קורס הכשרה של חצי שנה – שנה בפורמט גמיש, לימודי יום ערב לפי בחירה. הלימודים כוללים ידע תיאורטי בתחום החקירות אך גם עבודת שטח בהאזנות, תצפיות ומעקבים ושימוש בציוד מעקב. בכל מקרה, כדי לעבוד כחוקר פרטי יש לעבור הכשרה מקצועית, שלוש שנות התמחות במשרד חקירות מורשה והצלחה במבחן של משרד המשפטים. כדי לגשת למבחן מלכתחילה, יש לבצע בדיקת רישום פלילי מטעם המחלקה לרישוי חוקרים פרטיים ושירותי שמירה.

סוג התעודה

חוקר פרטי
חושב להפוך לחוקר פרטי? מוזמן לעבור מבדק מקצועי – ייעוץ לימודים אינטרנטי – כדי לבדוק האם הקריירה של חוקר פרטי אכן מתאימה לאישיותך ולשיקולים המרכזיים שלך בבחירת עיסוק.