חזור

חוקר משטרה


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

אם תמיד רצית לדעת את האמת ויש לך יכולת לדובב אנשים וכמיהה לתפוס עבריינים ולפתור פשעים – חוקר משטרה הוא מקצוע שעשוי לעניין אותך.
חוקר משטרה מתמחה באיסוף ראיות, ביצוע חקירות, ראיונות של עדים, ניתוח ראיות משפטיות ותפקידו לפענח פשעים ועבירות שונות. אלה יכולות להיות חקירות בדבר שוד, מעילת כספים להגיע גם לחקירות של תאונות ורציחות.
מדובר במקצוע תובעני ואינטנסיבי, שמחייב יושר ומוסר עבודה וגם סבלנות רבה, כיוון שיש חקירות שיכולות להימשך הרבה מאוד זמן, אפילו שנים ארוכות.

במהלך עבודתו, חוקר משטרה משתמש ומשכלל טכניקות חקירה שונות לפי הסגנון של המקרה או בהתאמה לחשוד וכיצד לדובב אותו. מה לשאול, כיצד לשאול, מתי ואיך להפעיל לחץ על החשוד וכדומה.
פעמים רבות חוקר משטרה יתבקש לנהל צוותי חקירה, שכל אחד מהצוות בעל תפקיד אחר ועליו להקצות משאבים, משימות ולפקח על עבודתם של חברי הצוות לפי המטרות והיעדים של החקירה.

איך מגיעים לתחום? ניתן לאייש משרה נחשקת של חוקר משטרה במסגרת שירות משטרתי וצבירת ידע וניסיון בשטח או עם סיום קורס בסיסי להמשיך לקורס חקירות במשטרה ולהתחיל את השירות כבר במחלקת החקירות.

על מנת להתקבל ללימודים במשטרת ישראל מלכתחילה יש להגיש מועמדות ולענות על קריטריונים דוגמת – אזרחות ישראלית, תעודת בגרות מלאה, שירות צבאי/לאומי/אזרחי (או פטור חוקי מצה"ל) ובריאות תקינה.

חוקרי משטרה רבים בעלי וותק ממשיכים לאחר שירות ציבורי לפתיחת משרדי חקירות עצמאיים או לניהול חקירות בסקטור הפרטי.

מאפייני המקצוע וקהל יעד

אם חיפשת מה ללמוד והגעת למסקנה שתרצה תחום שהוא מאתגר ויש בו עניין רב – כדאי שתדע שחוקר משטרה הוא תחום שדורש אורך רוח ומסירות.
חוקר משטרה נדרש להפעיל שיקול דעת ולשמור על מנהגיו, כיוון שהוא בסופו של דבר נציג של החוק. כלומר, יש לו אחריות אישית רבה בכל התהליך של ניהול החקירה ועליו לדעת לשפוט נכון זירות פשע, לנהל סיכונים ולזהות איומים, להיות בעל כישור ארגון כדי לנתח ראיות ולערוך דוחות והגשת בקשות להארכת מעצר.
יכולת מנהיגות אף היא תורמת להצלחה בתפקיד, במיוחד כאשר מנהלים צוותי חקירה וכך גם נחישות, התמדה ותעוזה.
יש לקחת בחשבון שזוהי עבודה שאינה גמישה בשעות, אבל יש בה סיפוק רב וגם ביטחון כלכלי. עובדי המשטרה נהנים מתנאים סוציאליים מתגמלים ביותר.

קורסים ראשיים

במהלך ייעוץ לימודים יעדכנו אותך במה שמחכה לך בתפקיד ואיזה סוג ידע יידרש לכך. לימודי חקירות משטרתיות כוללים לרוב לימודי קרימינולוגיה, מיומנויות מעקב, אסטרטגיות חקירה, זיהוי פלילי, איסוף מודיעין, חוק ומשפט, גביית עדויות, התמודדות עם התנגדויות, שפת גוף לאבחון אמת או שקר.
הלימודים כוללים גם אימונים גופניים וכן לימודי פסיכולוגיה וסוציולוגיה על מנת להעמיק את ההבנה באופי האדם וביצירת "משחקי מוחות" אפקטיביים בתקשורת המילולית והלא מילולית עם חשודים בחדרי חקירה.

מתכונת הלימודים

לימודי חקירה משטרתית אינם לימודי תואר ראשון אלא לימודים מקצועיים המיועדים לשוטרים ומתקיימים לרוב במתכונת של לימודי פנימייה במתקני אימון ולימוד של משטרת ישראל.
הלימודים הם מעשיים-פיזיים כולל אימוני ירי, מארבים, סימולציות של חקירות וכן משלבים גם לימודים תיאורטיים, שמעניקים ידע רחב במשפט, אתיקה וכדומה.
רק לאחר השלמת הקורס הבסיסי, ניתן להמשיך לקורס ייעודי לצורך התמחות בתפקיד כמו חוקר משטרה.
הלימודים הם אינטנסיביים מאוד ונמשכים מספר חודשים, כוללים צפייה בסרטי חקירות, מפגש עם חוקרים מנוסים מהמשטרה, פיצוח חקירות שונות וסוגי נחקרים וכוללים התנסות מעשית מעין סטאז' וחניכה באגפי חקירה בתחנות משטרה.

סוג התעודה

תעודת חוקר משטרה עם סמל של המשטרה שמעידה על כך שנושא התעודה הינו חוקר במשטרת ישראל.

לפני שבחרת בתחום כמו חוקר משטרה, כדאי לבחון את התאמתך למקצוע באמצעות ייעוץ לימודים שיעניק לך פרספקטיבה רחבה יותר על מהות התפקיד וההצלחה בתחום.