חזור

חובש / נהג אמבולנס


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

מחפש קריירה מצילת חיים? חובש / נהג אמבולנס הוא מקצוע שיאפשר לך לסייע במצבי חירום רפואיים. תוכל להסיע את הצוות הרפואי לטיפול בחולים שהזעיקו שירותי הצלה ולבצע בעצמך פעולות חירום חיוניות. בין היתר, להעריך את מצב החולה ולבצע מגוון טיפולי עזרה ראשונה כמו החייאה, מתן זריקות חמצן, טיפול חירום בסיטואציות קריטיות כמו התקפי לב או שבץ ואפילו לידה, להסיע את המטופל במהירות לבית החולים להמשך טיפול מתקדם ולפקח על מצבו תוך כדי נסיעה אם אינך נהג האמבולנס באותה משמרת. כחובש נהג אמבולנס יהיה עליך לתפקד על פי הפרוטוקול והנהלים ולתעד באופן רשמי כל תקרית.
הידע של חובש נהג אמבולנס עושה הבדל גדול בהצלחת הטיפול באבחון הבעיה הרפואית ומתן סיוע יעיל ומתאים. כדי לתפקד בצורה אופטימאלית, יהיה עליך להכיר תהליכים רפואיים רבים, סוגים שונים של תרופות, דרכי הפעלה של ציוד ומכשור רפואי הנמצא באמבולנס עצמו וכן להעניק טיפול בפציעות, להכיר דרכי חבישה, לדעת כיצד להשתמש במסכת חמצן ולסייע בלידה.
עליך להיות מוכן לנסוע לזירות פשע או טרור, לטפל בפצועים מתאונות דרכים ולהעניק עזרה ראשונה גם בתנאים מאתגרים.
כחובש נהג אמבולנס יהיה עליך לנקות, לחטא ולשמור על האמבולנס נקי ומוכן לפעולה המבצעית הבאה. במסגרת התפקיד תנהג באמבולנס, תגיב לקריאות חירום, תוביל את החולים לאמבולנס על אלונקה ותסיע אותם למוקד הרפואי הקרוב ואף תלווה אותם במתקנים הרפואיים השונים. במקרים שונים תידרש לספק ייעוץ מקצועי והכוונה דרך הטלפון עד הגעה לזירה.
חובש נהג אמבולנס הוא מקצוע עם אחריות אישית רבה ונדרש ממך לעבוד בצוות וגם באופן עצמאי ולקבל החלטות במצבי לחץ. מתלבט אם לבחור בתפקיד מאתגר זה? ייעוץ לימודים יסייע לך להבין יותר במה כרוך המקצוע המבוקש.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

יש לקחת בחשבון זמינות גבוהה כולל עבודה במשמרות ובסופי שבוע, חגים וזמן תגובה מהירה לכל קריאה במהלך משמרת. כושר גופני חשוב לעבודה, כיוון שמדובר בעבודה פיזית מאומצת ויש להיות גם במצב בריאותי תקין על מנת לעבוד בתחום.
חשוב לשמור על רוגע וקור רוח גם במצבים רגשיים מורכבים ועל תפקוד מטבי בתנאי לחץ. עליך להיות מוכן לשיתוף פעולה עם אחים, רופאים, צוות האמבולנס וחבריו או בני משפחתו של המטופל. חשוב לדעת שעפ"י חוק זכויות החולה חלה עליך חובה לשמור בסוד כל מידע הנוגע למטופל שיגיע אליך בעת מילוי תפקידך.
תכונות אופי חשובות הן חמלה, אמפתיה לזולת, תקשורת בינאישית מצוינת. כמו כן, יידרש ממך רישיון נהיגה בתוקף ולהקפיד על נהיגה בטוחה גם במצבי חירום.

קורסים מרכזיים

לימודי חובש נהג אמבולנס אפשריים במגוון מסגרות בין אם צבאיות או אזרחיות. הקורס לחובש רפואת חירום נהג אמבולנס מוצע במגן דוד אדום וכולל שיעורים בפיזיולוגיה, אנטומיה, החייאה באמצעות מכשירים, קרדיולוגיה, מחלות לב וכלי דם, מחלות דרכי הנשימה, טראומה, טיפול בפצעים, עירויים, זיהומים, טיפול באירוע רב נפגעים.
כמו כן, חובש נהג אמבולנס נדרש לעבור השתלמות דיני תעבורה ולעבור בהצלחה מבחן עיוני, אימון בסימולטור נהיגה ומבחן נהיגה מעשי המתבצע על ידי בוחן מוסמך של משרד התחבורה.

מתכונת הלימודים

לימודי חובש נהג אמבולנס הינם בהיקף של 227 שעות המשלבים ידע תיאורטי במצבי חירום, טיפול רפואי וכן התנסות מעשית באמבולנסים של 40 שעות. הקורס כולל גם 20 שעות המיועדות למי שרוצה לקבל היתר לנהיגה באמבולנס. הלימודים כוללים שיעורי בוקר ושיעורי ערב וכן שיעורים מתוקשבים, מבחנים עיוניים ומעשיים הנדרשים להשגת ההסמכה בציון מינימלי שייקבע על ידי המסגרת הלימודית.

סוג התעודה

תעודת הסמכה חובש רפואת חירום.
ייעוץ לימודים הוא השלב הראשון בבחירת מקצוע כמו חובש נהג אמבולנס. אחרי התהליך תדע הרבה יותר על מה מחכה לך בתחום.