חזור

וטרינר


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

האהבה לבעלי חיים היא זו שמביאה רבים לעסוק במקצוע הווטרינריה. כווטרינר תהיה לך אפשרות לטפל בבעלי חיים ולתרום לאיכות חייהם.
וטרינרים מטפלים בפציעות ובמחלות של חיות מחמד ובעלי חיים שונים, מנתחים, מחסנים וכן מדריכים את בעליהם של בעלי החיים אודות הטיפול המיטבי בבעל החיים, מתזונה נכונה ועד תהליך הרחצה ובריאות הפה.

עם ההתפתחות הטכנולוגית, וטרינרים משתמשים במכשור רפואי מתקדם שמסייע לשיקום של בעלי חיים חולים או פצועים וכן מאפשר מעקב אחר בעל חיים אובד (לדוגמא בהשתלת צ'יפ אלקטרוני). וטרינרים גם דואגים לטיפול תקופתי וכן לאבחון של בעיות רפואיות שונות באמצעות מכשירי רנטגן ואולטרה סאונד המותאמים לבעלי חיים. בין הטיפולים הנפוצים ניתן לציין חיסונים תקופתיים כמו למשל, נגד תולעת הפארק, סירוס של בעלי חיים, תיקון שברי עצמות.

וטרינר הוא מקצוע מגוון ודינאמי המתנהל בקליניקה או כייעוץ בתנאי שטח (למשל, חוות סוסים). למקצוע חשיבות רבה גם בשמירה על בריאות הציבור כמו מניעת התפרצות של כלבת ובריאות מזון שמקורו בחי. ניתן להשתלב גם בעבודות מחקר כמו על התאמת תוספי תזונה לבעלי חיים וכן בעבודות פיקוח והזמנה במשקים או על המטפלים בבעלי חיים (למשל, בגני חיות).
בכל מקרה, הלימודים ארוכים יחסית ומחייבים גם סטאז' ובסיומם ניתן להשתלב בבתי חולים וטרינריים או לפתוח קליניקה פרטית ולהציע שירותים רפואיים לטיפול בבעלי חיים ואפילו שירותי הדרכה (למשל, בחוגים של וטרינרים צעירים).

מאפייני המקצוע וקהל יעד

מי שבוחר להיות וטרינר צריך לדעת מראש שבמדובר במקצוע שדורש חמלה ואכפתיות כלפי בעלי חיים. וטרינרים נדרשים גם לכישורי תקשורת מצוינים על מנת להדריך ולכוון בטיפול בבעלי החיים.
חשוב שיהיו לך כישורים לוגיסטיים לניהול דוחות שהם חלק בלתי נפרד מהמקצוע וכן כושר אבחנה לביצוע בדיקות ואבחון סימפטומים לגילוי בעיות בריאות.
העבודה עצמאית ומתנהלת בשעות בלתי שגרתיות אך יש בה סיפוק רב למי שמלא תשוקה לעבודה עם בעלי חיים.

קורסים ראשיים

על מנת להעניק טיפול וטרינרי ראוי, יש לעבור הכשרה פורמאלית בתחום במסגרת רפואה וטרינרית. לימודי תואר בווטרינריה כוללים קורסים המקנים יסודות בביולוגיה ואנטומיה של בעלי החיים כמו ביולוגיה מולקולרית, רפואה בבעלי חיים, אימונולוגיה, פתולוגיה, הזנה וטרינרית של חיות מחמד, רדיולוגיה, הרדמה, רפואה פנימית, ממשק עופות, רפואה התנהגותית של בעלי חיים ועוד.
הלימודים כוללים גם קורסים מדעיים, כתיבת עבודה ומחקר, סיורים לימודיים והתנסויות מעשיות כמו ניתוחים וכדומה.

מתכונת הלימודים

לימודי תואר ראשון ברפואה וטרינרית נמשכים כ- 4 שנים. לעיתים שלוש השנים הראשונות יתקיימו במסגרת הכיתות בקמפוס עצמו והשנה הרביעית מוקדשת להתנסות מעשית בבתי חולים ווטרינריים. השתיים הראשונות מוקדשות ללימודים קדם קליניים והשנתיים האחרונות לתואר ללימודים קליניים. ניתן לבחור התמחויות שונות גם בווטרינריה כמו למשל, כירורגיה של חיות קטנות, רפואה פנימית, קרדיולוגיה.
קיימים גם לימודי המשך לווטרינרים כמו כירורגיה מעשית של רקמות רכות או השתלמות בחיות משק.

סוג התעודה

לימודי תואר ראשון מעניקים תעודת DVM – תואר דוקטור לרפואה וטרינרית. תואר זה נדרש על מנת לקבל רישיון ממנהל השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות לעסוק ברפואה ווטרינרית.
אם בחרת בעקבות ייעוץ לימודים ללמוד תואר בווטרינריה בחו"ל ותרצה לעסוק בתחום במדינת ישראל, תצטרך לעבור מבחן על מנת לקבל את הרישוי המבוקש.
כדאי לדעת שקיימים קורסים מקצועיים שמקנים תעודה של אסיסטנטים לווטרינרים המאפשרת לעסוק כעוזר וטרינר בקליניקות ווטרינריות ולצבור ידע וניסיון בתחום.
מחפש מה ללמוד ושוקל לימודי וטרינריה? ייעוץ לימודים יעזור לך לבחור במסלול הנכון, במוסד הלימודים המתאים ביותר ולהבין האם אתה עומד בתנאי הקבלה ואכן מתאים לתחום.