חזור

הנדסאי סביבה


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

בעידן בו הסכנות הסביבתיות מתרבות מיום ליום ויש מודעות גבוהה לאיכות הסביבה, מקצוע כמו הנדסאי/ת סביבה נחשב מבוקש יותר מתמיד.
הנדסת סביבה היא תחום מרתק בהנדסה אשר מטרתו למצוא פתרונות לשינויי אקלים, בעיות של זיהום אוויר, טיהור מים, התייעלות אנרגטית, ניטור אוויר, פיקוח סביבתי על תשתיות ועוד.
תהיה לכם הזדמנות לעמוד בחזית הטכנולוגיה ויחד עם זאת, לשפר את איכות החיים על כדור הארץ.

כהנדסאי/ת סביבה תוכלו לחקור את תנאי הסביבה ולחתור להגנתה, לבצע ניסויים מעניינים על מנת לבחון מכשור מתקדם, לפתח מוצרים שתפקידם לנקות פסלת מסוכנת או לשכלל את תהליכי אספקת המים והכל תוך שמירה על התקנות המחמירות ביותר.

זהו מקצוע שמשלב בין מחקר מדעי למיומנות טכנולוגית ותודעה סביבתית. תחומי האחריות של הנדסאי/ת סביבה משתנים ממקום עבודה אחד למשנהו, אך לרוב כוללים עיסוק אינטנסיבי בהשפעות סביבתיות שונות כמו מזג אוויר, התחממות גלובלית, מציאת פתרונות למשבר האנרגיה, פיקוח על סכנות סביבתיות – מי שפכים וכדומה, קרקעות ותשתיות, כרייה, חקלאות, המלצות לתהליכי מחזור יעילים, ייעוץ בהעברה בטוחה של חומרי גלם, יצירת מבנים בני קיימא, איתור שיטות דלק יעילות ועוד.

התחום יפגיש אתכם עם נושאים רגישים ויאפשר לכם להשפיע ולתרום, כמו גם לנהל תקשורת שוטפת עם רשויות מקומיות, משרדי תכנון ומדענים.
המקצוע משלב בין עבודה משרדית לעבודת שטח מסקרנת, תלוי באופי הפרויקט. האפשרויות התעסוקתיות הן רבות כאשר ניתן לבחור בין עבודה ניהולית (דרישה להיתרים, תכנון לפי רגולציה, איסוף מידע וניתוחו) ובין עבודה ביצועית (אחזקת ציוד ומבנים, ביצוע בדיקות בשטח) או לשלב בין השניים. מקומות העבודה האפשריים הם משרדים להנדסת הסביבה וגיאולוגיה, חברות בתחום הנדל"ן והתשתיות, רשויות מקומיות, מפעלים וכדומה.

אוהבים את הסביבה? זה המקצוע בשבילכם, אבל כדי להיות בטוחים בכך – כדאי לפנות לתהליך ייעוץ לימודים מקיף ולבחון את מידת ההתאמה לפי דרישות המקצוע.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

מהנדסים סביבתיים הם אנשים בעלי ידע מכני- הנדסי רחב ומודעות גבוהה לאיכות הסביבה. הם נדרשים לכישורים אנליטיים חדים לבקרה, מעקב וניתוח נתונים (למשל, על מנת להבין חריגות במדדים של זיהום אוויר), יכולת תכנון אסטרטגי לבניית תכנית עבודה, הקצאת משאבים ושיטות ייצור או תחזוקה.
המועמדים האולטימטיביים הם בעלי תשומת לב לפרטים הקטנים ביותר, יכולת עבודה בצוות ויוזמה. בתפקידם הם מתבקשים להציג פתרון לבעיות מורכבות, להשתמש במכשור מתקדם ולהיחשף לחומרים שונים ולעבד נתונים מספריים, העבודה יכולה להיות בלתי שגרתית כולל ביקור באתרים שונים.

קורסים מרכזיים

אז מה תוכלו ללמוד במקצוע של הנדסאי/ת סביבה? קורסי ליבה שיקנו לכם את הידע המבוקש בביולוגיה, כימיה, מדעי הקרקע, גיאופיזיקה, אקולוגיה, מכניקה יישומית, סטטיסטיקה, תהליכי זרימה, טוקסיקולוגיה, תרמודינמיקה, בקרת איכות, מתמטיקה בריאות הציבור.
ישנם מסלולי לימוד המאפשרים לבחור בהתמחויות סביבתיות שונות דוגמת הנדסת משאבי מים, בקרת זיהום אוויר. ישנם מוסדות לימוד בהם מוצע מסלול משולב של הנדסה אזרחית עם הנדסה סביבתית.

מתכונת הלימודים

מי שמחפש מה ללמוד ימצא שבהנדסה סביבתית מדובר בשילוב בין תכנים תיאורטיים ולימודים מחקריים ובין התנסות מעשית בשטח, לימוד במעבדות, סיורים לימודיים, עבודת גמר אודות נושא סביבתי בוער. מרבית המסלולים ללימודי תואר ראשון בתחום זה מתקיימים על בסיס יומי משעות הבוקר עד הערב, אך קיימים מסלולים של לימודי ערב וכן השלמת קורסים און ליין.

סוג התעודה

על מנת לעבוד בתחום, חשוב להציג תואר אקדמי שניתן להשיג לאחר השלמת לימודי תואר ראשון ויש אפשרות להמשיך גם ללימודי תואר שני בהתמחויות שונות הכולל גם מחקר אקדמי מעמיק.

לפני שנרשמתם ללימודים, עברו ייעוץ לימודים וודאו שיש לכם את כל שנדרש להצליח בתחום.