חזור

הנדסאי אדריכלות נוף


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

כמה פעמים שמעת את עצמך אומר "וואו, איזו גינה יפה" או להפך – "אני הייתי מסדר כאן פארק מרשים". יש לך הזדמנות לקחת חלק בתכנון ופיתוח הנוף.
הנדסאי אדריכלות נוף הוא זה שאחראי על תכנון שטחים פתוחים, בין אם אלה גינות ציבוריות, סביבות חיצוניות של מוסדות לימוד ומרכזי קניות ואפילו מגרי גולף. הנדסאי אדריכלות נוף מתמחה בעצם בתכנון קרקעות ירוקות יותר תוך בדיקה מדעית ושימוש ביישומים מתמטיים על מנת שיישמר הקשר הנכון בין הנוף למקום.

זהו תחום עיסוק מרתק בעל השפעה מכריעה על הסביבה הכפרית והאורבנית. המקצוע דינאמי ומשתנה בלי הרף ונעשה מאתגר יותר ככל שהערים גדלות והקרקעות מתמעטות.
הנדסאי אדריכלות נוף אחראי כיום לפיתוח סביבות ידידותיות יותר כמו גם לתכנון כל האלמנטים שקשורים בקרקע ובמראה המתקבל. אגרונומיה, בוטניקה, אספקטים אקולוגיים והוספת מזרקות או פסלים, סלילת שבילי גישה והחיבור למבנים.

במהלך עבודתו, הנדסאי אדריכלות נוף מגבש מסמכי תכנון ומפרטים טכניים וכתבי כמויות ומלווה בניית פרויקטים במגזר הפרטי והציבורי. הוא יכול לעבוד במגוון מקומות באופן עצמאי או כשכיר - במועצות עירוניות, בפיתוח גינות של בניינים או וילות, כממונה על תחום הגינון ופיתוח הנוי והסביבה במשרדי אדריכלות ועוד.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

כדי לעבוד בתור הנדסאי אדריכלות נוף עליך להיות בעל נטייה טכנית מדעית וליישם עקרונות הנדסיים ועם זאת לחשוב באופן יצירתי בתהליכי פיתוח של שטחים אטרקטיביים.
המיומנות האנליטית אף היא חיונית על מנת לנתח את ההשפעה הסביבתית של הפרויקטים. כישורים ארגוניים נמנים בין כישורי החובה של הנדסאי זה לאור העובדה שהוא מנהל פרויקטים מורכבים וממושכים עם אנשי צוות רבים ועליו לכתוב אומדני כמויות, לתת הצעות מחיר, לקבוע לוחות זמנים, להבטיח שהפרויקטים עומדים בתקנות ולקבל את היתרים הנדרשים לפיתוח הסביבה.
יכולת טכנית תורמת להצלחה בתחום. מרבית העבודה מתבצעת באמצעות תוכנות מחשב לשרטוט ותכנון פרויקטים.

קורסים מרכזיים

מחפש מה ללמוד בתחום? לימודי הנדסת אדריכלות נוף כוללים קורסים במתמטיקה, אנגלית טכנית, כימיה, מדעי הצמח, גיאולוגיה, הידרוגאולוגיה, ביולוגיה, חקלאות, הנדסה אזרחית, שרטוט ומדידה, חוקי תכנון ובנייה, גינון, תכנות כמו Autocad, Photoshop, Sketschup, תכנון אקולוגי, תורת הקרקע, עיצוב טופוגרפי, ניהול פרויקטים ואספקטים דוגמת ניהול כמויות ושיווק, תכנון תאורה ותכנון סביבתי. המטרה של הלימודים היא להכשיר הנדסאי אדריכלות נוף לעבודות פיתוח, תחזוקה או פיקוח.

מתכונת הלימודים

ניתן לבחור את המסלול המתאים ביותר לפי העדפה אישית או בעקבות המסקנות שעלו בתהליך ייעוץ לימודים.
לימודי הנדסאי אדריכלות נוף יכולים להימשך בין שנה לשלוש שנים במכללות או במגמות טכנולוגיות כלימודי המשך לתיכון. קיימים גם קורסי הכשרה והסבה למהנדסים אזרחיים או לאדריכלי נוף המעוניינים בתעודת הנדסאי.
הלימודים משלבים בין היבטים תיאורטיים בתכנון ועיצוב ובין עבודה יישומית בשטח תוך שימת דגש על שמירת משאבים ואיכות הסביבה ובנייה ירוקה.
במהלך הלימודים מתקיימים סיורים לימודיים, הכשרה מעשית בשטח וכן הסטודנטים מתבקשים להגיש פרויקט גמר בו יבואו לידי ביטוי היכולות שלהם בתחום והחומר הנלמד.

סוג התעודה

בסיום הלימוד תינתן לך תעודה של הנדסאי אדריכלות נוף. קיימת אפשרות להמשיך ללימודי תואר ראשון באדריכלות נוף במוסדות לימוד בארץ או בחו"ל.

על מנת לבחון התאמה, כדאי לעבור מבדק אינטרנטי קצר של ייעוץ ואבחון תעסוקתי ולהחליט מהו מסלול האדריכלות או ההנדסה הנכון לך ביותר, לפי נטיות וכישורים אישיים או מקצועיים.