חזור

גנן/ת (נוי)


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

גנן הוא הרבה יותר מאיש תחזוקה של צמחים, הוא אומן המתמחה בתכנון, פיתוח, עיצוב וטיפוח גינות. המומחיות שלו תורמת לנראות החיצונית של שטחים ציבוריים או פרטיים, לאווירה פסטורלית ולמרחבים ירוקים.
במסגרת תפקידך כגנן, תוכל לשתול ולטפח פרחים, צמחים ועצים, לעצב גינות מרשימות. העבודה כוללת שמירה על הנוי, כיסוח הדשא, פיקוח על הגידולים, הדברת מזיקים, שתילה ויצירת נופים מעניינים לפי הקו הסגנוני המועדף תוך התייחסות לתנאי השטח ומערכת האקלים.

מגנן נדרש ידע רב בהתאמת סוג הצמחייה לקרקע, הכרות עם סוגים שונים של פרחים ודרכי התחזוקה הנכונות לכל צמח, שמירה על תקנות תברואה, טיפול מסור בצמחים, הפעלה של מערכת השקיה, ריסוס, דשנים.
עבודת הגינון כוללת גם עבודת אדריכלות נוף ועיצוב גינות כמו התאמת תאורה ופריטי עיצוב לשדרוג הגינה, מסלעות, בניית גדרות, הנחת דקים ועוד. בפרויקטים גדולים יידרש ממך פיקוח על עבודות גינון.
גנן יכול להשתלב במגוון מקומות עבודה כמו חברות גינון וחברות עיצוב גינות, משתלות, בתי מלון, עיריות.

מבחינת מסגרת תעסוקתית, ניתן לעבוד כשכיר או כעצמי ולהצטרף לאיגוד הגננים המוסמכים להשתלמויות מקצועיות ולהיחשף למגוון הזדמנויות תעסוקה הן בפרויקטים של הקמת גינות והן בפרויקטים של תחזוקת גינות.
אם אתה גנן חובב או אוהב טיפוח, עבודה פיזית, בחוץ, תוכל לבדוק באמצעות תהליך של ייעוץ לימודים מקוון אם מקצוע הגננות הוא אכן הכיוון המקצועי עבורך.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

מקצוע הגננות מתאים למי שמחפש עבודה בחוץ, בטבע או בתנאי שטח. יש לקחת בחשבון שחלק בלתי נפרד מעבודת הגננות דורשת פעילות גופנית מאומצת והרמה של כלים כבדים. הבנה מכאנית תורמת להצלחה במקצוע בשימוש עם מכונות, מכשור מקצועי וכלי עיבוד קרקע כמו מכסחות דשא או אתי חפירה.
מיומנות של ניהול זמן תסייע לנהל פרויקטים של גננות במגוון נכסים ומיומנות תקשורתית באינטראקציה עם לקוחות ומתן שירות בדרך היעילה ביותר.
ניתוח אנליטי הוא כישור נדרש לגננים המבצעים מדידות קרקע, חפירת מערכות ניקוז ועוד פעולות המבוססות על כושר מתמטי. במקרים מסוימים, יידרש ממך גם רישיון לטרקטור.

קורסים מרכזיים

לימודי גינון הם מסלול לימודי תעודה הכוללים הכרות עם קרקע, אקולוגיה, תנאי אקלים, סוגי צמחים וכן ידע בתכנון גנים, שיטות טיפול בצמחים, השקיה, תחזוקה של גנים, הדברה ודישון, גינון בשיטה אורגנית, מניעת מחלות בצמחים, עקרונות אקולוגיים בגינון, התמודדות עם מזיקים. ההכשרה המקצועית משלבת לימודים תיאורטיים ולימודים פרקטיים בשטח כמו התנסות בשימוש בכלי עבודה, מערכות השקיה, בוטניקה, גיאוגרפיה, טיפוח גינות, גיזום, העלאת פוריות האדמה, תכנון גינה חסכונית במים.
קיימות גם התמחויות שונות בגינון כמו תחזוקת גינוי נוי, הגנת הצומח, גינון בר קיימא ואפילו טיפול באמצעות גינון ככלי חינוכי שיקומי המסייע בהתמודדות עם מצבים נפשיים ורגשיים שונים.

מתכונת הלימודים

לימודי גננות נמשכים לרוב בין מספר חודשים לשנה והינם לימודי יום המבוססים על למידה תאורטית ומעשית.
במסגרת הלימודים, תצא לשטח ותחווה גננות בהדרכת גננים מנוסים, כולל הדגמות ותרגול מעשי להקניית מיומנויות בתכנון ופיתוח גינות במסגרות שונות. קיימות מסגרות שונות לגננות מהכשרות יומיות ועד לימודים דיגיטליים בגננות. מטרת הלימודים היא שתוכל לטפל בסוגים שונים של קרקעות וגינות (גן ים תיכוני, גן זן יפני, גן אנגלי), לתכנן את הגינה תוך חשיבה על חיסכון והתייעלות אנרגטית בתהליך התחזוקה וכן להפוך אותה למקום מרגוע.

סוג התעודה

גנן מוסמך

עולם הגננות מחפש עובדים חרוצים ואם אתה התחום מעניין אותך – בדוק את התאמתך באבחון תעסוקתי שיעזור לך לבחור נכון.