חזור

גיאופיזיקאי


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

כדור הארץ תמיד עורר את סקרנותם של חוקרים רבים ויש מקצועות רבים העוסקים בחקר כדור הארץ, כאשר גיאופיזיקאי הוא חוקר המתמקד בתכונות הפיזיות של הכדור כמו למשל, כוח הכבידה, שדות מגנטיים, חשמל, גלים סיסמיים.

במהלך עבודתך בתחום תוכל לחקור את הרכב כדור הארץ, האטמוספירה, שדות מגנטיים, פעילות סיסמית ותנועה פלנטרית, התנועה האיטית של יבשות נסחפות, כמויות של גשם, קרחונים, הרי געש והכל תוך שימוש בשיטות מחקר מותאמות ומכשירים מתוחכמים.
גיאופיזיקאי מתעמק בעבודתו גם באיתור משאבים טבעיים כמו מי תהום או נפטר, מאבחן הזדמנויות לכרייה ובנייה וכן משקיע מחקרים בחיזוי רעידות אדמה וכן את השפעת האטמוספרה על תקשורת רדיו ולוויין.
גיאופיזיקאים מעורבים בתהליכים שונים כמו חקירה סיסמית עבור חברות נפט, מתן ייעוץ סביבת,י כדי להשתמש בהגנה על הסביבה באמצעות טכניקות גיאופיזיות.
העבודה כוללת עיבוד נתונים, שימוש בציוד כדי לזהות חריגות סיסמטוריות, הערכת תשואות פוטנציאליות של נפט וגז ופירוש נתונים שונים כדי להתכונן לקראת תרחישים כמו רעידות אדמה, גיבוש תכנית לאספקת מים ובקרה על שיטפונות.
המכשור המתקדם והטכנולוגיה הם חלק בלתי נפרד מהעבודה כאשר גיאופיזיקאי נדרש לדעת להפעיל תוכנות לעיבוד סיסמי, ציוד ניטור, תוכנות ;GIS מכ"מים ועוד.

ניתן לבחור מבין התמחויות שונות כמו גיאופיזיקאי המתמחה בסביבה, בתחום הנפט ואפילו בים או סיסמולוגיה. להתמקצע בעיבוד תמונות צילומי אוויר, מחקר מטאורולוגי, חקר החלל ולעבוד בחברות כריית נפט או בחברות לאיכות הסביבה בתפקידי מחקר או ייעוץ, במכוני מחקר, מוסדות אקדמיים וחברות הייטק, מערכת הביטחון. השירות המטאורולוגי ועוד.
תחום הגיאופיזיקה הוא תחום מרתק ואם אתה מעוניין לפתח קריירה בגיאופיזיקה – בדוק את התאמתך דרך ייעוץ לימודים אינטרנטי קצר ומדויק.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

גיאפיזיקאי הוא מקצוע המשלב מחקר ומדע ולכן, מי שיתאים לתחום הוא בעל כושר אנליטי מצוין, שמעמיק לחקור בעל תשומת לב לפרטים הקטנים. נטייה טכנית אף היא חשובה להצלחה, כי גיאופיזיקאי משתמש בטכנולוגיות ומכשור מתקדם במסגרת תפקידו.
סקרנות היא מאפיין טבעי של גיאופיזיקאים לדעת יותר וכן מיומנויות תקשורת טובות לרבות יכולת גבוהה של ניסוח בכתב ובעל פה במיוחד כשנדרש להציג דוחות המסבירים נתונים טכניים במושגים ברורים לבעלי עניין בפרויקט. חשוב לקחת בחשבון שהעבודה דינאמית וגמישה, כוללת עבודה במעבדות ובתנאי שטח.

קורסים מרכזיים

תואר ראשון בגיאופיזיקה כולל קורסים בסטטיסטיקה, סייסמולוגיה, מדעי כדור הארץ, מיפוי גיאופיזי, מתמטיקה, פיזיקה, כימיה, דינמיקה של האטמוספירה, אקלים ושינויי אקלים, חשמל אטמוספירי, מזג אוויר חללי, גיאופיזיקה של הסביבה הימית ועוד. לרוב מדובר בתואר ראשון ו/שני שהם חלק מלימודי גיאופיזיקה ומדעי כדור הארץ או מדעים פלנטריים.

מתכונת הלימודים

על מנת להפוך לגיאופיזיקאי עליך ללמוד תואר ראשון בתחום כאשר הפורמט כולל הרצאות פרונטאליות, מעבדות, סיורים לימודיים והתנסות מעשית בשטח וכן בגופים העוסקים בחקר גיאופיזי. אפשר לבחור במסלול חד חוגי או לשלב עם לימודי הנדסה, גיאוגרפיה, מתמטיקה, פיזיקה וכדומה.
לימודי גיאופיזיקה לתואר ראשון נמשכים כ-3 שנים במסגרת לימודי יום וניתן להמשיך ללימודי תואר שני בתחום הנמשכים כשנתיים במסלול מחקרי. ניתן לבחור בתואר שני בין התמחויות שונות דוגמת גיאופיזיקה וגיאולוגיה, מדעים פלנטריים ועוד. מי שמגיש תזה יכול להמשיך למסלול ללימודי דוקטורט ויש גם תואר שני משולב עם דוקטורט (מסלול ישיר לדוקטורט).

סוג התעודה

תואר ראשון בגיאופיזיקה / מדעי כדור הארץ
מעוניין לחקור ולהעמיק בחקר תופעות כדור הארץ? אבחון תעסוקתי אינטרנטי יסייע לך להבין מה דורשת התמקצעות בתחום והאם יש לך את הכישורים הנחוצים להצלחה.