חזור

גיאולוג


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

חקר כדור הארץ הוא תחום עניין שמושך רבים ואם אתה רוצה להעמיק בנושא – תוכל ללמוד ולעסוק בגיאולוגיה.
גיאולוג חוקר את מבנה כדור הארץ והמשאבים הטבעיים, ממינרלים דרך סלעים, גז טבעי, מי תהום ועד מאובנים וכן את ההשפעה האנושית על כדור הארץ.
במסגרת העבודה תעקוב אחר תהליכים כמו רעידות אדמה, שיטפונות, התפרצויות געשיות ומפולות שלגים ומטרתך תהיה לחזות את הסיכויים לתופעות מעין אלה על מנת להפחית נזקים עתידיים כמו אסונות טבע, זיהומים ושינויי אקלים.

העבודה הינה מדעית ומבוססת בעיקר על ביצוע וניהול של מחקרים גיאולוגיים, איסוף דגימות, מחקרים שעוסקים בהרכב של אוצרות הטבע וכן ביצירת תחזיות על בסיס תנאים גיאולוגיים.
בנוסף, תידרש לפקח על קידוחים, להעריך שדות מגנטיים, לנתח מידע גיאולוגי ולהפיק דוחות על אתרי בנייה.
בגיאולוגיה ניתן לבחור מבין התמחויות שונות כמו מינרולוג המתמקד במינרלים, פליאונטולוג המתמקד בתקופה הפרהיסטורית, גיאולוג הנדסי המלווה פרויקטים כמו בניית סכרים, הידרוגולוג החוקר את זרימת המים דרך הקרקע, גיאופיסקאי המחבר בין פיסיקה וגיאולוגיה וגיאוכימאי המנתח את ההרכב הכימי של כדור הארץ. העבודה מתבצעת בשתי סביבות מקבילות - בשטח עצמו ובמעבדות מחקר.
אפשר להשתלב בתפקיד זה במגוון חברות כמו חברות נפט, ייעוץ סביבתי, סוכנויות ממשלתיות, אוניברסיטאות ומכוני מחקר.

זהו מקצוע בעל חשיבות רבה בשימור אוצרות כדור הארץ וכן הגנה על הסביבה. אם תרצה לדעת עוד נוגע להתאמתך לתפקיד, תוכל לעבור אבחון תעסוקתי אינטרנטי ולקבל משוב מדויק יותר.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

אם חיפשת מה ללמוד והנך עדיף עבודה מחקרית מסקרנת, רוב הסיכויים שתמצא את מבוקשך בתחום הגיאולוגיה.
כגיאולוג תידרש לחשיבה תהליכית ולכושר אנליטי לצורך ביצוע מחקר סטטיסטי וניתוח נתונים מעמיק ותשומת לב לפרטים הקטנים ביותר תוך ביצוע מספר משימות בו זמנית.
עליך להתכונן גם לעבודה הכרוכה במאמץ פיזי ולעיתים בעבודה עצמאית בשטח בביצוע ניסויים או תצפיות. העבודה מבוססת בעיקר על שימוש בכושר מספרי אך דורשת גם כושר מילולי בכתיבת מאמרים, מצגות ומחקרים. יכולת הארגון אף היא מוסיפה להצלחה בארגון צוותים, פרויקטים הנדסיים וסביבתיים.
חלק בלתי נפרד מהמקצוע מוקדש לניווט וקריאת מפות וזו הסיבה שיש חשיבות רבה לכישורי אוריינטציה כן לשליטה ביישומי מחשב. כדי להשתלב במקצוע מומלץ לדעת גם אנגלית ברמה גבוהה וכן לשכלל את החשיבה המדעית הביקורתית.

קורסים מרכזיים

תואר ראשון במדעי הגיאולוגיה והסביבה כולל קורסים המעניקים לגיאולוג את הידע המורחב בכימיה, פיסיקה, ביולוגיה, מתמטיקה וסטטיסטיקה, כדי שתוכל להבין את הרקע והתנאים הפיסיולוגיים, השפעת הביולוגיה על תהליכים בכדור הארץ וכן לבצע חישובים סטטיסטיים ותחזיות.
בין הקורסים המובילים ניתן לציין מבוא לכדור הארץ, חקר מי תהום, מבוא למינרלים וסלעים, גיאומכניקה, גיאופיסיקה, הידרולוגיה, גיאולוגיה סטרוקטורלית , מיפוי גיאולוגי, גיאולוגיה של ארץ ישראל, אוקיאנוגרפיה סביבתית, סטרטיגרפיה, שיטות מחקר.

מתכונת הלימודים

תואר ראשון בתחום נמשך כ-3 שנים, כאשר לרוב ניתן לבחור התמחויות כמו למשל, גיאולוגיה דינמית, גיאולוגיה סביבתית, גיאולוגיה הנדסית, בין אם תואר חד חוגי מורחב בגיאולוגי או תואר משולב עם תחום נוסף במדעים.
הלימודים מחולקים ללימודים פרונטאליים תיאורטיים, עבודה במעבדות, סיורים לימודיים וכן עבודת שדה מעשית. אפשר לבחור בין תואר בגיאולוגיה ומדעי הסביבה או בתחום התמחות גיאולוגיה בחוג לגיאוגרפיה. ישנה אפשרות להמשיך לתארים מתקדמים בענף וכן לשפר מיומנויות ניהוליות ולהתפתח לתפקידי ניהול לאחר הכשרות רלבנטיות בניהול בדגש על גיאולוגיה.

סוג התעודה

B.A בגיאולוגיה ומדעי הסביבה / הסמכה בגיאולוגיה הנדסית / הסמכה בגיאולוגיה וביולוגיה.
הדרך למקצוע כמו גיאולוג עוברת במבדק ייעוץ לימודים לאבחון הכישורים והמיומנויות שיש לך להצלחה בתפקיד.