חזור

בריאות הציבור


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

מגיפות שמתפשטות ברחבי העולם, חיידקים שצוברים תאוצה, השמנת יתר וסכרת, מחקרים מדעיים שיכולים להפוך לטיפולים אפקטיביים ופיתוח תרופות מאריכות חיים. המודעות לבריאות ואיכות החיים בידיים שלכם. תחום לימוד בריאות הציבור מתמקד במניעת מחלות ושיפור שירותי הבריאות.
הלימודים מתמקדים בסוגיות שונות בבריאות יחד עם התנהגות, פוליטיקה, כלכלה וחברה, כיוון שחלק חשוב מהעבודה בתחום מוקדש לצמצום הפערים במתן סיוע לאוכלוסיות חלשות.
העוסקים בבריאות הציבור ילמדו במהלך לימודיהם ועבודתם העתידית כיצד להתמודד עם העלאת המודעות להתפרצות מגיפות יחד עם כושר וחיזוק מערכת החיסון, יוכלו לסייע בהמלצה על אפשרויות הטיפול השונות לבעיות בריאותיות גלובליות מתת תזונה דרך התמכרות לתרופות ועד נגיף האבולה ומחלות כרוניות מודרניות.
הבנה מקצועית של בעיות אלה ותכנון דרכי פעולה משפיעים על פיתוח טיפולים, הערכת סיכונים בריאותיים, מחקרים על תרופות חדשניות והיערכות של הציבור למאבק במחלות.
מעבר ללימודים המרתקים, הרי שהעתיד נראה מבטיח. לאחר סיום הלימודים ניתן להשתלב בתפקידים שונים מתפקידים בעלי צביון רפואי שנועדו לבצע מחקרים בתחום ועד תפקידים ציבוריים יותר כמו קידום רפורמות בתחום של בריאות הציבור. הזדמנויות הקריירה הן רבות ומגוונת, כמו ניהול שירותי בריאות ציבוריים בקופות החולים, ברשויות או בחברות פרמצבטיות, פיתוח תכניות לקידום הבריאות, יועץ לענייני בריאות, פקחי בריאות ציבור, פיתוח מערך הדרכה, אחראי על פניות הציבור במערכות בריאות, מנהל מרפאה וביוסטטיסטיקאי המתמחה בתחום הביו רפואי כאשר תפקידו לנתח את ההשפעות של טיפולים על רווחת האדם.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

מחפשים מה ללמוד? ייעוץ לימודים יעזור לכם להכיר לעומק את תחום בריאות הציבור. תחום זה מתאים למי שהנו בעל מודעות ציבורית ורצון להשתלב בתפקיד בעל משמעות והשפעה חברתית – יותר מתעסוקה, זו שליחות של ממש. המקצוע מתאים למי שמתעניין בתחומים כמו סטטיסטיקה, פסיכולוגיה, ביולוגיה, כלכלה ופוליטיקה. המועמדים למקצוע זה נדרשים לחשיבה אנליטית, פירוש בעיות מורכבות, אחריות אישית רבה, פיקוח, כושר ביטוי בעל פה והתנסחות גבוהה בכתב, מיומנות הדרכה ויחסי אנוש מצוינים ועוד. זהו תחום מרתק המשלב בין ניהול תהליכי איכות במערכת בריאות הציבור לבין ביצוע מחקרים שעשויים להיות מחקרים פורצי דרך.

קורסים ראשיים

לימודי בריאות הציבור נועדו להקנות הבנה רחבה בבריאות הציבור מאספקת חיסונים ועד סוגיות כלכליות בבריאות הציבור. מסלול הלימודים כולל תמהיל מגוון בין אתיקה, משפטים, מדעי הטבע, טרור ביולוגי, אפידמיולוגיה ביוסטטיסטיקה, בריאות סביבתית, היגיינה תעשייתית, גילוי מוקדם של מחלות, חקיקה בבריאות הציבור, בריאות האם והילד, תזונה, מדעי החברה, גנטיקה, ניתוח כמותי ואיכותי, התמודדות עם משברים בבריאות הציבור, הפרעות אכילה, מדיניות חיסונים, פסיכופתלוגיה, רפואה מונעת תקצוב שירותי בריאות ועוד.

מתכונת הלימודים

תואר ראשון בבריאות הציבור נמשך כ-3 שנים וניתן להמשיך גם לתארים מתקדמים בתחום. במרבית מוסדות הלימוד המסלול הוא חלק מבית הספר לבריאות הציבור והלימודים הם יומיים מלאים. קיימים גם מסלולים של לימודי ערב וקורסי הכשרה ממוקדים כמו בתכניות התערבות בקידום הבריאות ובניהול שירותי בריאות בקהילה. הלימודים משלבים בין תכנים תיאורטיים לסיורים לימודיים והתנסויות מעשיות, עבודה עם קהילות בסיכון, כולל כתיבת מאמרים מקצועיים ופרויקט גמר איכותני.

סוג התעודה

בייעוץ לימודים יסבירו לכם את האפשרויות השונות שעומדות בפניכם בנושא של לימודי בריאות הציבור. ניתן ללמוד לתואר ראשון בבריאות הציבור ולהמשיך גם לתואר שני בתחום במסלול עם תזה או בלי תזה. מי שיכתוב תזה יוכל להמשיך גם ללימודי דוקטורט ופוסט דוקטורט בארץ או בחו"ל. קורסים מקצועיים יעניקו לכם תעודה מקצועית בתחומי התמחות שונים תחת העולם של בריאות הציבור.