חזור

במאי תיאטרון


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

אם תמיד אהבת לביים הצגות, התעניינת בתהליך היצירה בתיאטרון או יש לך רעיון למחזה מנצח, יתכן שמקצוע כמו במאי תיאטרון יגשים עבורך את החלום.

במאי תיאטרון מפיח חיים ברעיון והופך אותו להפקה: מליהוק המשתתפים דרך בחירת התפאורה ועד התלבושות, המוסיקה ו"מנצח" על התהליך כולל נוכחות בהצגות עצמן.
העבודה כוללת עיבוד המחזה, כתיבת התסריט, בחירת משתתפים וביצוע חזרות, תכנון וניהול כל הצד האמנותי, אופי הביצוע, התאורה, טכניקת המשחק ואפילו הקשר עם הקהל.
כבמאי תיאטרון יהיו באחריותך גם נושאים טכניים יותר, כמו ניהול תקציב ולוחות זמנים, מעקב אחר מכירת כרטיסים ומהלכים שיווקיים שונים, ניהול צוות ההפקה כמו תאורנים, אנשי סאונד, שחקנים, רקדנים, זמרים, אנשי תפאורה ומעצבי תלבושות.

אם אתה מחפש מה ללמוד ומעדיף מקצוע שיהיה גם לכיס וגם לנשמה ויאפשר לך לשחרר את הצד היצירתי שבך, במאי תיאטרון הוא מסוג המקצועות המרגשים שיאפשרו לך לעסוק בתחום אמנויות הבמה ולבטא את עצמך.
הלימודים הם לימודים מעניינים ודינאמיים ואומנם השוק תחרותי, אבל עולם התיאטרון הוא עולם שלא מפסיק להתחדש ולהפתיע במחזות והפקות ממחזות זמר ועד פסטיבלים לכל המשפחה. יש בהחלט מקום לבמאי תיאטרון מוכשרים חדשים.
איך מתחילים? ניתן להתפתח לתחום ממקצועות כמו משחק, מחזאות, הפקה או להתחיל ישירות בבימוי.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

יצירתיות היא שם המשחק. במאי תיאטרון צריך לפני הכל לאהוב תיאטרון, הפקות, את עולם הבמה וכמובן להיות יצירתי על מנת "להגיש" את המחזה בדרך שתעניין את הקהל.
במאי תיאטרון הוא גם סוג של מנהיג, שמתבקש לסחוף אחריו את צוות ההפקה ולרתום אותם להצלחת המחזה. כישורי תקשורת קריטיים ליכולת שלו לתקשר את הרעיונות לשחקנים ולמשתתפי המחזה כדי שהם יהפכו את החזון שלו לחוויה תיאטרלית.
היות והפקה היא פרויקט מורכב, הרי שבמאי תיאטרון נדרש גם לכישורים לוגיסטיים כמו ניהול זמן וארגון תקציב וכדאי שתהיה לו הבנה גם בפרטים טכניים כמו תאורה וסאונד וראייה חזותית טובה על מנת לבחון שכל הפרטים משתלבים יחדיו להפקה מנצחת (צבעוניות, קול, אור).
בייעוץ לימודים יוכלו לכוון אותך אם המקצוע אכן מתאים לך מבחינת שימוש בכושר אומנותי, נכונות לעבודה בתנאי לחץ ובשעות בלתי שגרתיות.

קורסים מרכזיים

לימודי בימוי תיאטרון משתרעים על פני 3-4 שנים וכוללים הן קורסים תיאורטיים המעניקים את ההכרות עם עולם האמנות והתיאטרון וממשיכים לקורסים מעשיים יותר וכוללים גם סטאז' מעשי. הסטודנטים לומדים את תולדות התיאטרון, סגנונות בימוי, כתיבה דרמטורגית, תיאטרון בובות וכן קורסים בתאורה, תנועה, מוזיקה, ניתוח הצגות ומשחק.
על מנת שיוכלו לבחור בכל עת את סגנון הבימוי שלהם הסטודנטים נחשפים הן למחזאות ישראלית והן לדרמה קלאסית ודרמה מודרנית ומיישמים את החומר הנלמד באמצעות תרגולי בימוי ויוצאים לסיורים לימודיים ומתנסים גם בעבודה קהילתית.

מתכונת הלימודים

הפורמט הלימודי בדרך לתואר הנחשק של במאי תיאטרון משתנה ממוסד למוסד. יש מוסדות לימוד שמעניקים תואר ראשון בימוי תיאטרון בשילוב הוראת תיאטרון והלימודים יומיים ומלאים ואילו מוסדות אחרים מציעים לימודי ערב. בכל מקרה, המערכת עשירה בלימודים בכיתות וכן לימודים במתכונת של סדנאות יצירה וכן התנסות מעשית בשטח – בתיאטראות עצמן. הלימודים מלווים לרוב גם בחונך מהתחום שמלווה את הסטודנטים בדרך ליצירה.

סוג התעודה

כשמחליטים מה ללמוד חשוב גם להחליט היכן ללמוד. ניתן ללמוד לקראת תעודה מקצועית בבימוי או לקראת לימודי תואר ראשון בבימוי תיאטרון במסגרת לימודי בימוי והוראת תיאטרון או כחלק מ-B.A באמנות התיאטרון.

אל תבחר בבימוי תיאטרון לפני שבדקת את כל האופציות שעומדות לרשותך במסגרת ייעוץ לימודים.