חזור

במאי קולנוע


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

במאי קולנוע הוא מי שהופך את התסריט ליצירה קולנועית. הוא זה שמנהל את הצד האמנותי של הסרט – לוקיישנים, תפאורה, תאורה, סאונד, שחקנים, סגנון נבחר ומתווה את העלילה.
במאי אחראי על גיבוש כל האלמנטים ליצירת הסרט, הוא מנהל את התהליך לאורך כל שלביו – מעבד את התסריט להוראות ביצוע מדויקות, בוחר ומנחה את עבודתם של את מעצבי התלבושות, המוסיקאים, השחקנים, מארגן את החזרות ומביים סצנות בזמן אמת.

כבמאי עליך להיות מוכן לעבודה סופר מאתגרת אבל גם סופר יצירתית ומרגשת. המקצוע משלב חשיבה אמנותית והבנה טכנית מעמיקה – הכרות עם סטים, תאורה, סאונד. התפקיד של במאי קולנוע והדרך בה הוא יביים את הסרט משפיע על התוצר הסופי ועל האיכות והסרט.
מעבר לניהול בהיבט האמנותי, יידרש ממך גם לשמש כ"מנהל על" של הסרט מגיבוש תקציב והקצאות משאבים דרך ניהול זמנים וליווי תהליך העריכה לאחר הצילומים.

ניתן להגיע לתחום מתפקידים שונים בקולנוע כמו עוזר הפקה, מפיק, עוזר במאי או ללמוד מראש בימוי קולנוע ולנסות את הדרך ישירות לתפקיד הספציפי הזה. אפשר להתמחות בסוגים שונים של בימוי קולנועי – תעודה, דרמה, מתח, סרטי אימה וכדומה.

מאפייני המקצוע וקהל יעד

על מנת להשתלב כבמאי קולנוע, יש לאהוב עבודה קולנועית ולהצטייד בסט כישורים טכניים. להבין טכנולוגיה דיגיטלית, תאורה, עריכה ואפקטים, להיות בעל חזון על מנת להצליח לדמיין ולתרגם את הדמיון למערך בימוי מובנה.
יחסי אנוש מצוינים משחקים תפקיד חשוב בקשר בין הבמאי לשחקנים ולאנשי הצוות כך שהם יוכלו להוציא לפועל את התסריט ולעמוד בציפיות של הבמאי.
חשוב להיות בעל ראייה מערכתית מקיפה שיכולה להכיל את כל הפרטים שביחד יוצרים את הסרט. כישורים כמו יכולת הנעה, מיומנות ארגונית ומודעות פיננסית תסייע לך להוביל את הצוות וכן לגלות סמכותיות ולהקפיד שהסרט מתנהל בהתאם לתקציב וללוחות הזמנים.
עליך להיות בעל תשומת לב לפרטים קטנים וכן בעל סבלנות רבה, כי בימוי סרט הוא תהליך ארוך. בכל מקרה המקצוע נחשב יוקרתי ומתגמל מכל הבחינות – סיפוק, הצלחה כספית, מוניטין.
במסגרת ייעוץ לימודים תוכל לקבל מידע עדכני ומקיף על התחום של במאי קולנוע ולבחון אם יש לך מה שצריך כדי להתחיל בלימודים או בעבודה בתעשייה.

קורסים מרכזיים

לימודי בימוי קולנוע מכשירים את הסטודנטים לעבודת בימוי ומקנים להם ידע רחב וכלים מכל ההיבטים של העשייה הקולנועית: אינטרפרטציה של התסריט, צילום, פסקול, תאורה, עיבוד תסריט, בימוי עלילתי, עבודה באולפן, מבע קולנועי. הקורסים מורכבים
מקורסים עיוניים תיאורטיים כמו תולדות הקולנוע ומקורסים מעשיים שמבוססים על סדנאות אומן כמו יסודות הצילום והעריכה, קול והקלטה, הפקה, תסריטאות, מיזנסצינה, משחק מול מצלמה ועוד.
הסטודנטים מתנסים בכל הרבדים הקולנועיים, כיוון שכבמאי תתבקש לדעת ולהכיר לעומק את העבודה של הצוות שאחראי יחד עמך על הפרויקט ולכוון אותו ליצירת התוצר הקולנועי.

מתכונת הלימודים

כשמחפשים מה ללמוד בעולם הקולנוע, מגלים שמסלול בימוי קולנועי משתנה ממוסד לימודים אחד למשנהו. יש מוסדות לימודים שמציעים לימודי קולנוע אקדמיים מקיפים שנמשכים בין 3-4 שנים ואחרים קורסים ממוקדים בצילום, עריכה, תסריטאות ובימוי.
הלימודים משלבים היבטים תיאורטיים והכרות עם במאים מפורסמים וסגנונות קולנועיים וכן קורסים פרקטיים להתנסות מעשית בשטח ופיתוח סרט גמר על מנת להתנסות בתהליכי העבודה הנדרשים מבמאי. ברוב המסגרות יצמידו לך מנטור שילווה אותך במלאכת הבימוי עד ליצירת סרט גמר.

סוג התעודה

לימודי קולנוע במסגרת אקדמית יעניקו לך תואר ראשון בקולנוע ובמהלך הלימודים תלמד גם את יסודות הבימוי. בנוסף, קיימים קורסים מקצועיים בבימוי שמעניקים תעודה מקצועית בבימוי.

חשוב להבין שבימוי הוא חלק בלתי נפרד מלימודי קולנוע, כיוון שבמאי נדרש לשלוט בעריכה, הפקה, תסריט, תאורה, צילום ועוד ולכן לימודי קולנוע ששמים דגש על בימוי יוכל לענות על מבוקשך. בכל מקרה, כדאי לעבור ייעוץ לימודים ולבחון את דרישות המקצוע וההתאמה שלו לאישיות ולכישורים שלך.