חזור

ביולוג


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

אם אתה חי ונושם טבע, תמיד התעניינת בצמחים ואיך עובד גוף האדם – ביולוג הוא המקצוע בשבילך. ביולוג חוקר את אורגניזם החי והצומח והביולוגיה מככבת בין ענפי המדע המרכזיים.

מה עושה ביולוג? העבודה כוללת איסוף דגימות בשטח, ניתוח הממצאים בין אם זו הדרך בה הם מתנהגים, הרגלי תזונה, אינטראקציה ביניהם וכן ביצוע ניסויים בתחום – במים, ביבשה.
תוכל להעמיק את המחקר אודות התנהגות צמחים, בעלי חיים, ציפורים, בין אם במערכות אקולוגיות טבעיות או מלאכותיות וכיצד הסביבה משפיעה עליהם – למשל, התחממות כדור הארץ או זיהום אוויר.
העבודה בפועל כוללת מדידות פיזיות, תצפיות אחר בעלי חיים, ביצוע בדיקות מיקרוביאליות בתחום המזון והמים. היה מוכן לכך שהעבודה מתקיימת הן בתנאי שטח והן במעבדות. כלומר, תבלה זמן רב בחוץ או בחלל סגור.

ניתן להתמחות בהיבטים מסוימים בביולוגיה בין אם בחקר צמחים או חקר בעלי חיים, כיצד חיים אורגניזמים במים המתוקים, ביולוגיה של חיות הבר, יחסי גומלין ועוד. יהיה עליך לאסוף דגימות של חומרים אורגניים, להשתמש בציוד מדידה מיוחד, לתעד כל שלב בתהליך בשימת דגש על הפרטים הקטנים ביותר תוך שימוש בתוכנות מסד נתונים על מנת להפיק תובנות מעניינות על המחקר.
כמו כן, תתבקש לבדוק היבטים מעניינים כמו מבנה, התנהגות, פיזיולוגיה, אקולוגיה, תזונה ועוד מרכיבים ומאפיינים של כל בעל חיים או צמח או אדם.

מה תוכל לעשות לאחר סיום לימודי תואר ראשון בביולוגיה? כביולוג תוכל להשתלב במגוון תעשיות ותפקידים מפרמצבטיקה דרך מכוני מחקר ועד חברות חקלאיות ואפילו בעולם הרפואה, המשפטים, החינוך. בכל עבודה יצופה ממך משהו אחר בין אם מציאת תרופות על בסיס אצות או צמחים, מחקר של פטריות וחיידקים בתחום הביו רפואה, מציאת דרכים לשיפור התוצרת החקלאית בענף החקלאות ועוד. אם תרצה להתמחות בביולוגיה אנושית התפקיד שלך יתמקד בסיוע לאנשים לניהול חיים בריאים יותר. אפשר להשתלב כהיולוג גם בהוראה במשרד החינוך או באקדמיה.
אין ספק שביולוג הוא מקצוע מרתק ודינאמי שפותח שלל הזדמנויות תעסוקתיות מסקרנות לעתיד. אם ברצונך לבחון את מידת ההתאמה שלך לתפקיד – אתה מוזמן לעבור ייעוץ לימודים מקוון. קצר וקולע עם תוצאות שישפיעו על בחירתך.

מאפייני המקצוע וקהל יעד

ביולוג הוא מי שנמשך לעבודת מחקר, משימתי ובעל כישורים אנליטיים מצוינים, המקפיד על דיוק. חשוב לדעת לעבוד באופן עצמאי והן בצוות. הכישורים הטכניים אף הם חשובים להצלחה בשימוש במערכות מידע וכן בכתיבת תכניות פיתוח וניתוח נתונים. יכולת ניסוח גבוהה בכתב ובעל פה חשובה לצורך כתיבת דוחות, נהלים ומסמכים. אנגלית ברמה גבוהה חיונית לתחום.

קורסים מרכזיים

לימודי תואר ראשון בביולוגיה מקנים את הכלים לעבודה מגוונת בתחום מלימוד של שיטות מולקולריות, חלבונים ותרביות תאים, דרך הפעלת ציוד מעבדה ברמות שונות ועד שימוש במאגרים של ביואינפורמטיקה. בין היתר, מערכת השעות כוללת קורסים במתמטיקה, כימיה, פיזיקה, סטטיסטיקה, סוציוביולוגיה, אקולוגיה, גנטיקה, נוירוביולוגיה, ביולוגיה של התא, מדעי הצמח, ביולוגיה מולקולרית, אתגרי הביולוגיה המודרנית ועוד.

מתכונת הלימודים

ניתן ללמוד תואר ראשון בביולוגיה בפורמט חד חוגי ולשלב עם תחומי לימוד אחרים או במסלול מורחב. תואר ראשון נמשך כ-3 שנים וכולל לימודים תיאורטיים, מחקריים, לימודים במעבדות וסיורים לימודיים בשטח. הלימודים נחלקים לקורסי חובה ולקורסי חובה, לרבות מעבדות חובה ובחירה וכן סמינריונים. ניתן להמשיך לתארים מתקדמים בביולוגיה - תואר שני (MSc) ולתואר שלישי (PhD)

סוג התעודה

תואר BSc בביולוגיה
ביולוגיה הוא תחום מדעי – האם אתה באמת מתאים לתחום? אבחון תעסוקתי אינטרנטי יחשוף בפניך את כל התשובות.