חזור

ארכיאולוג


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

מסע אחורה במנהרת הזמן מחכה לך כארכיאולוג – הזדמנות לחקור את העבר ולמצוא שרידים, לנתח אותם ולחקור את ההיסטוריה האנושית.
ארכיאולוגיה הוא מקצוע מרתק, שבזכותו אנחנו יודעים איך חיו בעבר, באילו מקומות, אודות מאורעות היסטוריים והתנהגויות אנושיות ממאבקי כוח ועד טקסים מיוחדים. ארכיאולוגים גילו לנו אתרי מופת כמו עיר האינקה בפרו ועד אי הפסחא בלב האוקיינוס השקט.
כארכיאולוג תוכל לגלות כדי חרס, כלי נשק, מטבעות ואפילו ערים שלמות. לנתח תרבויות, טקסים נכחדים, להסיק מסקנות כיצד העבר משפיע על הווה ואפילו לבחון לפי הרצף ההיסטורי איך ייראה העתיד.

עבודתך כארכיאולוג תרגיש לפעמים כמו סרט הרפתקאות ותכלול עבודת שטח מאומצת מהבחינה הפיזית אבל בין עתיקות וגם עבודת מחקר משרדית, לרוב מול מחשב או במעבדה בה תבחן את השרידים שהתגלו בחפירות. מצד אחד, תמצא את עצמך בזירת חפירה בעקבות הממצא הארכיאולוגי הבא מצויד באתי חפירה ומצד שני, בבדיקות מעבדה ובמלאכת תיעוד כדי להפיק את מקסימום התובנות מאותו ממצא.
בפועל תיקח דגימות מהקרקע, תעסוק בחפירה, שימור, טיפול באובייקטים במעבדה ארכיאולוגית,
תוכל להתמחות בתקופה מסוימת בעבר, במחקר של שבט כלשהו או בהתמחות כמו מלאכת שחזור ושיקום. רבים מהארכיאולוגים גם מספקים ייעוץ בנוגע לאתרים ומונומנטים, עוסקים במלאכת שימור של אתרים ארכיאולוגיים או חוקרים השפעות עבר ודפוסי חיים ומקימים תערוכות ייחודיות במוזיאונים ארכיאולוגיים ברחבי העולם.
כארכיאולוג תוכל להשתלב במגוון מקומות עבודה כמו מוזיאונים, יחידות מחקר, ארכיונים, חברות שימור.
חשוב להכיר יישומי מחשב, שפות עתיקות, מערכות מידע גיאוגרפית, לפענח צילומי אוויר של אתרי חפירה ולתעד את הכל בדוחות מפורטים של אותו פרויקט ארכיאולוגי.
מתלבט אם ארכיאולוג הוא התחום בשבילך? ייעוץ לימודים מקוון יכוון אותך למקצוע הנכון עבורך והכל אונליין.

מאפייני המקצוע וקהל יעד

מי שמתאים למקצוע כמו ארכיאולוג הוא מי שהינו בעל כמיהה עזה לחקור את העבר, מחפש עבודת שטח דינאמית, בעל מיומנויות מחקריות ויודע להקדיש תשומת לב לפרטים הקטנים ביותר.
יש חשיבות רבה גם למיומנויות המחשב וכישורי ניתוח ברמה גבוהה. עליך להיות מוכן לעבודה בשעות גמישות, בתנאי מזג אוויר משתנים עם נסיעות רבות. עבודה תובענית מהבחינה הפיזית.
מיומנות תקשורת טובה חשובה אף היא להצלחה, במיוחד אם פנייך מועדות לאקדמיה ולמתן הרצאות.

קורסים מרכזיים

לימודי תואר ראשון בארכיאולוגיה יקנו לך ראייה מרחבית, ידע בהיסטוריה ובגיאוגרפיה וכן כישורי מחשוב חשובים לעבודתך כארכיאולוג. הסילבוס כולל קורסים כמו אנתרופולוגיה, סטטיסטיקה, גיאוגרפיה, ההיסטוריה של האמנות, טיפולוגיה, פליאואנתרופולוגיה, ייצוגים, מנהגי קבורה, שיטות שחזור, אמנות קדומה, מנהגים קדומים, היסטוריה, שפות עתיקות כמו למשל – אכדית וחיתית או סנסקריט.
כמו כן, שיעורים וסמינריונים לצורך הקניית כלים לעבודה כמו לדוגמא, עם ציוד חישה מתקדם ועיבוד ממצאים במעבדות. בנוסף, קורסי הכנת ממצאים לתערוכות במוזיאונים.

מתכונת הלימודים

תואר ראשון בארכיאולוגיה נמשך כשלוש שנים וכוללת עבודת מחקר ועבודת שדה. הלימודים מציעים גם סיורים לימודיים באתרים ארכיאולוגיים ברחבי הארץ. הלימודים מתקיימות גם במעבדות מחקר ארכיאולוגיות.
ניתן לבחור בתואר ראשון מורחב בארכיאולוגיה או תואר משולב עם לימודים אחרים במדעי הרוח או החברה ולהמשיך לתארים מתקדמים בארכיאולוגיה. שים לב שיש מסגרות לימודיות שונות ללימודי ארכיאולוגיה כאשר בחלק ממוסדות הלימוד התואר נלמד כחלק מהחוג למקרא והמזרח הקדום ולעיתים במסגרת החוג לגיאוגרפיה. יש מסלולים עם חובת חפירה ובאחרים הדגש הוא עיוני וללא חובת חפירה או מחקר. אפשר להתמקצע בארכיאולוגיה של ארץ ישראל או ארכיאולוגיה כללית.

סוג התעודה

A.B בארכיאולוגיה
שלא יחפרו לך – אל תבחרו במקצוע לפני שעברת אבחון תעסוקתי או ייעוץ לימודים!