חזור

אנתרופולוג/ית


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

אם תמיד נמשכת לתחום של חקר האנושות, התנהגות שבטית, כיצד התרבות והחברה משפיעות על תפיסת העולם ואתה מעוניין לצאת למסע אנתרופולוגי מרתק – תחום האנתרופולוגיה הוא בשבילך.

אנתרופולוגיה הוא מדע החוקר את האדם בהקשר התרבותי הרחב שלו ממש כמו הביטוי האדם הוא נוף מולדתו. לסביבה ולהווי בהם אנחנו גדלים השפעה מהותית על הדרך בה אנחנו חושבים ומתנהגים. אנתרופולוגיה היא עבודה מחקרית מרתקת שכוללת תצפיות ובחינת נתונים דמוגרפיים, פוליטיים, דתיים בקהילות שונות.
לרוב לימודי אנתרופולוגיה הולכים יד ביד עם לימודי סוציולוגיה, אבל ניתן להתמחות רק באנתרופולוגיה.

עבודתך כאנתרופולוג תכלול ביצוע ראיונות אישיים, קבוצות מיקוד, בדיקת אינטראקציה חברתית וקביעת מדיניות חברתית וארגונית על פי הנתונים השונים או מתן חוות דעת והמלצות להתאמת שירות כלשהו לאוכלוסייה מסוימת.
כאנתרופולוג תלמד את הדרך האנושית בעבר ובהווה, תבחן שינויים לשוניים ואפילו פיזיים שעברו תרבויות שונות ותחשוב כיצד לחבר אנשים מרקע תרבותי שונה. זו יכולה להיות עבודה בספריות ומעבדות מחקר בשילוב עבודת שטח.

מבחינת הזדמנויות קריירה, אנתרופולוג יכול לבנות קריירה באקדמיה או לייעץ לארגונים שונים, מוסדות תרבות ולבנות קהילות אפילו מקוונות. כמו למשל, לייעץ לחברות הייטק גלובליות כיצד לגשר על פערים תרבותיים או לחברות קמעונאות כיצד להיכנס לשווקים חדשים ולהציע מוצרים שיתאימו למנטליות של הלקוחות הפוטנציאליים והכל מתוך הבנת תהליכים תרבותיים משמעותיים.

ייעוץ לימודים אינטרנטי יסייע לך לבדוק אם מקצוע אנתרופולוגיה אכן מתאים לך לפני שאתה נרשם ללימודי התחום.

מאפייני המקצוע וקהל יעד

מי שמתאים למקצוע כמו אנתרופולוג הוא מי שאוהב לחקור, בעל מיומנות מחקרית בפועל כמו איסוף מידע וביצוע ניתוח של נתונים והסקת מסקנות. כאנתרופולוג יהיה עליך להיות רגיש וקשוב להתנהגויות שונות בעולם רב תרבותי.
ההצלחה בתפקיד מבוססת פעמים רבות גם על כישורי תקשורת, שכן יידרש ממך לפגוש קהילות שונות ולייצר עמן אינטראקציה. זהו מקצוע דינאמי ומגוון שכרוך בהרבה נסיעות ובחשיבה ביקורתית .

קורסים כלליים

לימודי תואר ראשון באנתרופולוגיה נועדו לחשוף את הסטודנט בפני אנתרופולוגיה חברתית ותרבותית. השנה הראשונה כוללת קורסים שמתמקדים במושגי יסוד בתחום, סוגיות תיאורטיות באנתרופולוגיה וכן כתיבה מחקרית ושיטות מחקר אתנוגרפיות.
בהמשך הלימודים, המיקוד עובר לסוגים שונים של אנתרופולוגיה בין אם אנתרופולוגיה לפי תרבויות או השר בין אנתרופולוגיה לתא המשפחתי.

מתכונת הלימודים

לימודי תואר ראשון באנתרופולוגיה הם לימודים עיוניים והלימודים לתארים מתקדמים הם לימודים מחקריים הכוללים גם עבודות מחקר והתמחות בסוג מסוים של אנתרופולוגיה בין אנתרופולוגיה בלשנית או אנתרופולוגיה של התיירות, מגדר ומיניות או אנתרופולוגיה של הידע. לימודי תואר ראשון נמשכים כ-3 שנים ולימודי תואר שני כשנתיים כאשר ניתן לבחור במסלול הכולל תזה או ללא תזה.
מסיימי תואר שני עם תזה יוכלו להמשיך לתואר שלישי בארץ או בחו"ל. ברוב מוסדות הלימודים לימודי אנתרופולוגיה משולבים עם לימודי סוציולוגיה או מוצעים במסלול מורחב בשם אנתרופולוגיה יישומית.

סוג התעודה

סיום תואר ראשון יקנה לך תואר B.A באנתרופולוגיה וסיום תואר שני M.A באנתרופולוגיה.