חזור

אח מוסמך


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

אם התחום הטיפולי קרוב לליבך ואתה מחפש מקצוע שיסייע לאנשים - אולי תשקול להפוך לאח מוסמך.
אח מוסמך תומך בפעילות הרפואית של החולה – מבצע בדיקות וטיפולים שונים בהתאם לאופי המחלקה ולצרכי החולה ולפרוטוקול הרפואי. בין אם בדיקות דם, מתן זריקות, חלוקת תרופות, פיקוח על לחץ דם, מעקב אחר החלמת המטופל וייעוץ בנוגע לטיפולים שונים והדרכת המטופל בפעולות שיקדמו את תהליך הריפוי.

זוהי עבודה מאתגרת מהבחינה הפיזית והרגשית – אח מוסמך נדרש לעמוד על הרגליים שעות ארוכות כאשר העבודה היא בפורמט של משמרות וכן לתמוך בחולים בסיטואציות מורכבות ולייצר סביבה נעימה עבורם ככל שניתן בכפוף לנסיבות. העבודה כוללת גם אספקטים אדמיניסטרטיביים כמו טיפול בניירת, הגשת דו"חות וכדומה.
עם זאת, רוב הזמן יהיה עליך לטפל בחולים וחשוב להבין שהטיפול כולל לעיתים גם מגע גופני עם החולה ולכן, זהו מקצוע שיתאים למי שאינו מתרגש מחשיפה לפצעים, זיהומים, דם ונוזלי גוף שונים.

כאח מוסמך תוכל לקדם את בריאות ורווחת החולה. זה תפקיד עם הרבה אחריות כאשר ניתן להתפתח לכיוונים שונים בקריירה בתחום ועד ניהול צוות רפואי ותפקידי ניהול שונים במערכת הבריאות.
ניתן לעבוד במקצוע במגוון מסגרות רפואיות – בתי חולים, קליניקות, בתי אבות, מרכזים סיעודיים וכדומה.
בכל מקרה, מומלץ לעבור ייעוץ לימודים כדי לבחון אם המקצוע אכן מתאים לך וזה הכיוון התעסוקתי הנכון עבורך.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

אח מוסמך הוא מקצוע טיפולי שמבוסס על עבודה עם אנשים. הוא יתאים למי שהינו בעל יחסי אנוש מצוינים וכישורי תקשורת טובים, תכונות של חמלה ואכפתיות. המקצוע דורש גם חשיבה ביקורתית באבחון וזיהוי צרכי החולה והתאמת הטיפול המיטבי וכושר ארגון שכן יש לעמוד בתקנים ונהלי היגיינה קפדניים, לשמור על איכות התרופות והתחזוקה במכשור רפואי.
אח מוסמך הוא מקצוע שמשלב ריבוי משימות מכתיבת דוחות ועד ביצוע טיפולים גופניים ומתאים למי שיכול לתפקד היטב בתנאי לחץ ובמצבי חירום.
הראייה האינטגרטיבית, כמו גם יכולת הדיוק והקפדה על הפרטים הקטנים ויכולת ניתוח טובה, תורמים אף הם להצלחה במקצוע.

קורסים מרכזיים

לימודי אחיות הם חלק מהמחלקה לסיעוד ומטרתם להקנות לסטודנטים ידע קליני וטכני במגוון נושאים בתחום הבריאות. כמו למשל, כירורגיה, מחלות ילדים, כלי דם ולב, מערכת הנשימה, העיכול, גנטיקה, גניקולוגיה ומיילדות, מחלות עיניים, פסיכולוגיה וכוללים גם קורסים כמו חשיבה ביקורתית, חוק ומשפט, כתיבה מדעית וקורסים ביישומי המחשב.
הלימודים משלבים ידע תיאורטי יחד עם הדמיות והתנסות קלינית במרפאות ובבתי חולים כדי להקנות לסטודנטים כלים מעשיים בעבודה בתחום.

מתכונת הלימודים

קיימים סוגים שונים של לימודי אחיות מתואר ראשון בסיעוד ועד לימודי תעודה מקצועית של אח מוסמך. לימודי סיעוד נמשכים כ-4 שנים על בסיס יומי מלא כאשר השנה הרביעית מוקדשת בעיקר להתנסויות קליניות ואימון בשטח ולימודי תעודה קצרים יותר וישנה אפשרות למתגייסים להירשם גם ללימודי עתודה אקדמית.
בנוסף, ניתן למצוא מסלולי הסבה מקצועית לסיעוד קצרים יותר כולל לימודי ערב. בכל מקרה, יש לגשת בסיום הלימודים לבחינת רישוי ממשלתית על מנת לקבל רישיון לעסוק כאח מוסמך.

סוג התעודה

תואר B.A בסיעוד ותעודת אח מוסמך.

מחפש מה ללמוד ותחום הסיעוד מעניין אותך? ייעוץ לימודים אינטרנט יכוון אותך לתפקיד הנכון בשבילך.