חזור

אוקיינוגרף


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

מקצוע האוקיינוגרפיה מציתה את הדמיון עם סיפורי מסעות בלב ים ומגלי ארצות ואכן, יש אמת באגדות שנרקמו סביב האוקיינוס. אוקיינוגרפים ידועים לאורך ההיסטוריה הם דארווין בכבודו ובעצמו, שחקר שוניות ואלמוגים ומוריס אווינג אשר גילה את השקע האוקייני.
אוקיינוגרף הוא בעצם חוקר המתמחה באוקיינוס מכל ההיבטים האפשריים - מהכימיה של מי האוקיינוס ועד הגיאולוגיה והחיים באוקיינוס.
כיום עומדים לרשות האוקיינוגרפים כלי מדידה חדשניים ומכשירים מיוחדים המסייעות להם להצליח בעבודתם ו"לצלול" עמוק יותר לקרקעית ו"לדוג" ממצאים מרתקים בעלי השפעה רבה על החיים בים וביבשה.

אם ברצונך לחקור תהליכים בסביבה הימית, תופעות באוקיינוס והשפעתן על התחממות גלובלית או להבין את האיום שטמון בגלי ים עוצמתיים ולסייע במקסום המשאבים הימיים, מקצוע כמו אוקיינוגרף עשוי לעניין אותך.

עבודת האוקיינוגרפיה מתמקדת בחקר מעמקי הים ומסייעת גם בתכנון צוללות והפעלת לוויינים לאיסוף מידע מהאוקיינוס. תוכל להתמחות בתחומי מחקר ספציפיים כמו הגיאולוגיה של קרקעית הים, אוקיינוגרפיה כימית או פיסיקלית ואף בביולוגיה ימית.

היה מוכן לעבודה עם הרבה אקשן ואדרנלין. העבודה כאוקיינוגרף מתבצעת בשטח עם מכשור מתקדם כמו מצלמות ופתרונות ללקיחת דגימות מים וכן בניתוח הדגימות במעבדות מחקר ימיות. מדובר בעבודה שהיא בעיקרה עבודה מחקרית ונועדה לבחון תהליכים, שמעצבים את המערכת האוקיינוגרפית וכן באמצעות סטטיסטיקה לפתח כלים לחיזוי התנהגות המערכת. המטרה היא לחזות השפעות שונות של זרימה, היווצרות של זיהומים, פעילות וולקנית תת קרקעית ועוד.

עם סיום הלימודים, ניתן להשתלב בתחום בחברות המתמחות במחקר אוקיינוגרפי, סוכנויות הפועלות למען איכות הסביבה, מחלקת מחקר באוניברסיטה, חברות העוסקות חקלאות ימית, גופים ממשלתיים, מעבדות למחקר ימי ועוד. אם האהבה לים היא בין השיקולים המובילים בחיפוש אחר מקצוע, רוב הסיכויים שבמהלך ייעוץ לימודים יציעו לך לשקול לימודי אוקיינוגרפיה.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

כדי לעבוד כאוקיינוגרף עליך להיות בקיא במתמטיקה, הנדסה ומדעים. מעבר לכך, יש יתרון בולט לאוקיינוגרפים שיודעים לצלול וכן להפעיל ציוד צלילה, צוללות וסירות.
שים לב שהעבודה עשויה לכלול שהייה ממושכת בספינה או בצוללת ומכאן החשיבות של האהבה הגדולה לים, לצלילה וליצורי המים.
כישורים נוספים שתורמים להצלחה בתחום הם כישורי ניווט, ניתוח אנליטי, תשומת לב לפרטים הקטנים ביותר, עבודה בצוות וחשיבה יצירתית.
עליך לקחת בחשבון שהמחקר כרוך במאמץ פיזי, כמו למשל, בעת ביצוע דגימות במעמקים ובנסיעות רבות ברחבי העולם. כמו כן, יש להשקיע בפרסום מחקרים, נוכחות בכנסים לבניית המוניטין המקצועי בתחום המחקרי ורצוי להמשיך לתארים מתקדמים בענף.

קורסים מרכזיים

לימודי אוקיאנוגרפיה הם חלק ממסלול לימוד לתואר ראשון במדעי הים או במדעי כדור הארץ. קיימת אפשרות להמשיך ללימודי תואר שני בתחום עם השלמת תואר במדעי הסביבה או מדעי הטבע. הלימודים כוללים קורסים בביולוגיה, פיזיקה, כימיה וגיאולוגיה, גיאופיסיקה ואטומוספירה, מיקרוביולוגיה ימית, פוטוסינתזה ימית, אקולוגיה.
בנוסף, כולל הסילבוס קורסים במדעי המחשב ובסטטיסטיקה וכן במדיניות סביבתית וקורסים שונים אשר מטרתם היא להעניק כלים בשיטות מחקר.

מתכונת הלימודים

לימודי תואר ראשון או שני באוקיאנוגרפיה הם לימודים מחקריים, שנועדו להכשיר חוקרים בתחום. הלימודים לתואר ראשון נמשכים כ-3 שנים והלימודים לתואר שני בין 2-3 שנים.
הלימודים מבוססים על ידע תיאורטי וכן עבודת שדה במכונים שונים לחקר כדור הארץ והסביבה.
כפי שיוסבר לך במהלך אבחון תעסוקתי, הלימודים כוללים לימודים במעבדות וסיורים לימודיים, בין היתר במוזיאונים ימיים, ספינות מחקר ואפילו במועדוני צלילה.
במסלולים שונים הסטודנטים אף לומדים ומתנסים בצלילה מדעית. בסיום הלימודים ניתן לבצע עבודת מחקר ולהמשיך לתואר שני או שלישי בתחום.

סוג התעודה

תואר ראשון (B.Sc.) במדעי הסביבה, מדעי הים או אוקיינוגרפיה.