חזור

אדריכל נוף


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

מקצוע יצירתי המשלב בין תכנון ועיצוב הסביבה הוא אדריכלות נוף. אדריכל/ית נוף אחראי/ת על אפיון מרחבים פתוחים, משבילי כניסה דרך גינות ציבוריות ועד חצרות פרטיות.
המטרה בתפקיד זה היא להעצים את היופי החיצוני תוך שימוש בתשתיות טבעיות או באמצעי עיצוב מלאכותיים. עבודה מוצלחת בתחום משפיעה על הנוף המתקבל, בין אם בסביבה עירונית ובין אם בסביבה כפרית.
תנאי הקבלה משתנים ממוסד אחד למשנהו ולרוב יחייבו ציון פסיכומטרי וציון בגרות ו/או מעבר של מכינה טכנולוגית, ראיון אישי וועדת קבלה.
מי שיתקבל ללימודי המקצוע, יגלה שאדריכל/ית נוף לא מפסיק להתפתח לרגע: בשנים האחרונות אדריכלי נוף שמים דגש רב ביצירת פתרונות ידידותיים ושמירה על איזון אקולוגי, כך שהמקצוע הוא חלק ממהפכה ירוקה שמשנה את התכנון הנופי של קרקעות ושטחים שונים. אדריכלי נוף עכשוויים תורמים ליצירת סביבות בנות קיימא ולשיפור איכות החיים.
מתפקיד זה אפשר להתפתח גם לניהול חברות ומשרדי אדריכלות נוף וגננות, ניהול פרויקטים בהנדסה ותשתיות, הנדסת איכות סביבה, פיקוח נוף, רכז נוי ועוד. ניתן לעבוד כעצמאים או כשכירים. הפרויקטים משתנים ויכולים לנוע בין אדריכלות נוף לווילה פרטית ובין תכנון נוף לפארק ציבורי עצום.
בכל מקרה, בתהליך החיפוש אחר מה ללמוד, כדאי לגשת לאבחון וייעוץ לימודים ולבחון את מידת ההתאמה שלכם לאדריכלות נוף.

מאפייני המקצוע וקהל יעד


מקצוע כמו אדריכל/ית נוף דורש חשיבה אומנותית ויצירתית, תפיסה מרחבית וכושר אנליטי, הקפדה על הפרטים הקטנים ביותר לרבות ניהול חוזים והכנת דוחות, עמידה בלוחות זמנים, תקציב ופיתוח על פי תכניות בנייה. אדריכלים אלה משלבים בין עיצוב ובין מחקר. חשוב לתכנן היטב את המרחב כדי שישתלב בקווי המתאר הכלליים ויעמוד בדרישות ההנדסיות ועם זאת, ידגיש את האסתטיקה של המקום וישפר את הנראות הכללית. אדריכלי נוף מעורבים בכל שלבי התהליך של הפרויקט מניתוח תנאי הקרקע דרך אפיון התכנון הנופי לפי דרישות הלקוח ועד ניהול אנשי מקצוע ופיקוח על הנעשה עד השגת התוצאה המבוקשת. הם בעלי הכרות רחבת היקף עם הצומח – סוגי עצים, שיחים, פרחים, אלמנטים כמו בריכת מים ודגים, מפלים ומזרקות ויכולים גם לסייע בתוכניות שיקום ושימור של שטחים נופיים. מי שאוהב טבע ובעל ראייה תכנונית מעמיקה ישמח להתמחות במקצוע יוקרתי ומגוון כמו אדריכלות נוף.

קורסים ראשיים

לימודי תואר ראשון באדריכלות נוף כוללים לימודים תיאורטיים ומעשיים, הכרות עם תוכנות ממוחשבות וניתוח דוחות סביבתיים, פתרונות שקשורים לאיכות המים, אנרגיה ופתרונות סביבתיים שונים. בין הקורסים שנלמדים בולטים קורסים דוגמת שרטוט אדריכלי, תכנון באמצעות צמחייה, בוטניקה, הידרולוגיה, כימיה, אנגלית טכנית, טופוגרפיה, תכנון ממוחשב, מכרזים וכתב כמויות, תכנון השקיה, תכנון אקולוגי ועוד. הקורסים משלבים סדנאות, סיורים לימודיים והגשת פרויקט גמר מחקרי אדריכלי.

מסגרת הלימודים

ניתן ללמוד אדריכלות נוף במסגרות שונות הן כלימודי יום מלאים והן כלימודי ערב. כמו כן, קיימת אפשרות ללימודי תעודה אחת לשבוע. לימודי תואר ראשון נמשכים כשלוש שנים ומתחילים בקורסי יסוד ומבוא וממשיכים בלימודים מעמיקים יותר כולל תכנון ופיתוח באמצעות תוכנות ממוחשבות ופרויקט גמר. תואר שני בתחום נמשך לרוב כשנתיים וניתן ללמוד אותו בארץ או בחו"ל.

סוג התעודה

כשמחפשים מה ללמוד מגלים שאפשר ללמוד לימודי תואר ראשון באדריכלות נוף ולהמשיך גם לתואר שני בתחום או לבחור במסלול של לימודי תעודה כמו הנדסאי אדריכלות נוף. קיימים גם קורסים ממוקדים והשכרות המקנות תעודות מקצועיות.

אל תבחרו במקצוע לפני שפניתם לייעוץ לימודים – תהליך שיסייע לכם להבין יותר על התחום, תנאי קבלה, מהלך הלימודים והזדמנויות קריירה.