חזור

אגרונום


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

תמיד אהבת את הטבע והתעניינת בצמחים – יש לנו הצעה למקצוע שאולי יעניין אותך. אגרונום הוא מקצוע המשלב בין מדע לשיפור גידולי מזון ויש לו השפעה רבה על טכניקות ייצור מזון, הגדלת כמות וטיב המזון שמגיע בסופו של דבר לצלחת.

אגרונום מבצע ניסויים כדי לבחון את תפוקת היבול, מאפיין דרכים אפקטיביות לנטיעה, קצירה וגידול צמחים לפי תנאי האקלים והקרקע בודק שיטות להשמדת מזיקים שונים ומסייע בפיתוח גידולים איכותיים יותר.
בפועל העבודה שלך תכלול בדיקת תנאי קרקע, לקיחת דגימות ובדיקתן על מנת לאתר פתרונות יעילים לתעשיית החקלאות והמזון. תבקר בשדות, תבחן דרכים למנוע מחלות, תנחה את החקלאים לשתילה נכונה יותר ותקדם טכניקות עם החקלאים להעלאת איכות הקרקע ולגידול צמחים טובים יותר על מנת שיהפכו למזונות איכותיים יותר.

העבודה משלבת בין עבודה במעבדות ובין סיורים ועבודה בשטח וכן מחברת בין ידע באגרונומיה לטכנולוגיה מתקדמת כדי לשדרג את הפעילות האגרונומית. המשרה כוללת הכרות עם חומרי הדברה, תנאי מזג אוויר, ניתוח בעיות ביבול, סיוע בבניית תקציב אגרונומי וגיבוש תכניות להגנת הצומח.
ניתן להשתלב בתפקידי אגרונומיה במשרד החקלאות, מעבדות, חוות וחברות מזון. כאגרונום תוכל להשתלב גם בתעשיית הביוטכנולוגיה, בעבודות מחקר ופיתוח או בענף החקלאות והמיקרוביולוגיה.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

כדי להפוך לאגרונום, נדרשת ממך אהבה רבה לטבע ולצמחים וכן חשיבה מדעית ופתרון בעיות מורכבות. החשיבה האנליטית קריטית להצלחה בתפקיד, כדי לבחון דגימות ולבצע מעקבים אחרי תנאי הקרקע וגדילת הצמח, לנתח נתונים ולהסיק מסקנות לביצוע פעולות אפקטיביות. היות והתפקיד משלב עבודה עם חקלאים ומדענים אחרים ונציגים מחברות מזון, כישורי תקשורת טובה ויחסי אנושי מצוינים יסייעו לך בהובלת פרויקטים בתחום. אם חיפשת מה ללמוד וחשובה לך עצמאות, אגרונום יספק לך מרחב תנועה רחב, נסיעות וסיורי שטח. הפן המדעי חיוני לעבודה כאגרונום – ביולוגיה, כימיה ומתמטיקה ולכן, נדרשת נטייה ריאלית מדעית.

קורסים מרכזיים

תואר ראשון במדעי הצמח יעניק לך את הידע הדרוש לבחינת הצומח מפרספקטיבה מדעית מהרכב כימי, פיזי וביולוגי של קרקעות, הכרות עם תהליכים הקובעים את איכות התוצרת החקלאית בהתבסס על מקצועות כמו ביולוגיה, כימיה, פיזיקה, גנטיקה. בין הקורסים הנפוצים – מיקרוביולוגיה, אפידמיולוגיה והתמודדות עם גורמי מחלות של צמחים, השפעה הכימיקלים על אורגניזמים, הדברה ביולוגית
הדגש בקורסים כיום הוא על פתרונות טכנולוגיים בתחום כמו כלי בדיקה מתקדמים וכן שמירה על איכות הסביבה ובריאות המזון. הלימודים כוללים גם התנסויות מעשיות בבחינת שיטות והשפעות על קרקע, יבול, שליטה על מזיקים, אקולוגיה ושמירת הטבע בעולם של חקלאות מודרנית בת קיימא.

מתכונת הלימודים

לימודי תואר ראשון במדעי הצמח המכונים גם אגרואקולוגיה ובריאות הצמח יכשירו אותך למקצוע אגרונום. הם נמשכים כ-3 שנים וכוללים ידע תיאורטי באגרונומיה ומדעי הצמח וכן קורסים מעשיים המתקיימים במעבדות ושיעורים המועברים על ידי חוקרים ומומחים בתחום.
הקורסים מתחלקים לקורסי מבוא בביולוגיה, קורסי בחירה שונים אודות מערכות חקלאיות וסביבות טבעיות וסמינרים שמטרתם להרחיב את הידע בהגנת הצומח והסביבה. ניתן ללמוד במסלול חג חוגי מורחב או במסלול דו חוגי, תלוי במוסד הלימודים. הלימודים הם יומיים ויש גם השלמות של לימודי ערב. ניתן להמשיך מתואר ראשון ללימודי תואר מקדמים בתחום בארץ ובחו"ל.

סוג התעודה

תואר ראשון בלימוד מדעי הצמח או תואר ראשון באגרואקולוגיה ובריאות הצמח.
כדאי לבדוק את סיכויי הקבלה ולבחון את התאמתך לתחום האגרונומיה באמצעות ייעוץ לימודים בו יספרו לך כל שצריך לדעת על לימודים בתחום – המוסדות שמציעים מסלולים רלבנטיים, תנאי קבלה, תכנית הלימודים ואפשרויות תעסוקה.