חזור

שוטר


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

מחפשים תפקיד עם אקשן ששומר על חוק וסדר חברתי? שוטר/ת הוא מסוג המקצועות שתורמים לביטחון הקהילה.
תוכלו להצטרף לכוח המשטרתי, להרגיש כחלק מנבחרת של שומרי חוק, למנוע פשעים או לתפוס עבריינים בשעת או לאחר מעשה וליהנות מעבודה גדושה באדרנלין וסיפוק רב.
אומנם בפועל החיים של שוטר/ת לא נראים כמו סרט פעולה, אבל הם לא פחות מרתקים, תלוי כמובן בהתמחות הנבחרת. תנועה, ביטחון, משטרת גבולות, שוטר סמוי, בילוש, חקירות.

מרבית העבודה המשטרתית משלבת עבודה משרדית ופעילות בשטח, לרבות חקירות של חשודים, מעקבים, איסוף ראיות, ביצוע מעצרים, פטרולים, אך גם כתיבת דו"חות לסיכום מקרי פשיעה וכתבי אישום.

העבודה של שוטר/ת היא בעל חשיבות רבה לרווחת התושבים ולאיכות החיים ולכן, מדובר במקצוע שהוא גם סוג של שליחות. ניתן להתקדם במצבת כוח האדם של המשטרה לדרגות בכירות, קצין משטרה, חוקר משטרה ראשי וכדומה וכן לעבוד גם כשוטר/ת בארגונים ביטחוניים שונים.

בניגוד למקצועות רבים, שוטר/ת הוא מקצוע שאינו מחייב לימודי תואר ראשון אלא 12 שנות לימוד בלבד ושירות צבאי או שירות לאומי/אזרחי לבעלי פטור.

ההכשרה ניתנת לאחר מבדקים ומבחני ההערכה ומתבצעת במשטרה עצמה, שמגייסת לשרותיה מועמדים שעונים על קריטריונים שונים, ביניהם כשירות גופנית ותודעת שירות גבוהה, הצלחה בתרגילי גיבוש ועוד.

מאפייני המקצוע וקהל יעד

כשמחפשים מה ללמוד ומכוונים לתפקיד בעל משמעות, שוטר/ת יכול לענות על הדרישות שלכם מג'וב מאתגר ודינאמי.
מי שמתאימים לתחום הינם בעלי יחסי אנוש מצוינים וכישורי תקשורת מצוינים בכתב ובעל פה (במיוחד לחקירות), סבלנות רבה, אינטליגנציה רגשית, יכולת לעבוד בתנאי לחץ ובשעות בלתי שגרתיות.
שוטרים נדרשים לאמינות, יושר ומוסר כמצופה מנציגי החוק, מחשבה ביקורתית, יכולת עבודה בצוות וגם לכושר גופני גבוה.
יכולת הסתגלות היא מיומנות קריטית נוספת להצלחה במקצוע, כיוון ששוטרים צריכים להסתגל לתנאי שטח דינאמיים, לבני אדם שונים, למצבים שנראים לעיתים בלתי אפשריים.
יש לקחת בחשבון שהעבודה עצמה אינה מאפשרת גמישות רבה, אבל אפשרויות הקידום הן רבות ומגוונות והיציבות הכלכלית גבוהה. שוטרים נהנים מתנאים אטרקטיביים, לרבות תנאי פרישה מתגמלים והטבות לאורך השירות.

קורסים מרכזיים

מרבית הקורסים בהכשרת שוטרים מבוססים על פעילות גופנית ענפה, כמו משחקי כוח ואיזון, תרגילי טיפוס וקרב מגע. כמו כן, הם משלבים לימודי פסיכולוגיה וקרימינולוגיה, בילוש, חקירות, נוהל מעצר, הכרות מעמיקה עם החוק הישראלי, התמודדות עם זירות פשע מסוגים שונים, חבלה, זיהוי פלילים, אימוני ירי וסימולציות במטווחים.
תהליך הלימוד הוא הדרגתי וחווייתי לפי השלבים השונים בקריירה והקידום בדרגות וכולל התנסות מעשית בתחנות משטרה, מסלול מנטורינג אצל שוטרים מנוסים והכל תחת התבוננות ואבחון של קציני אבטחה ופסיכולוגים תעסוקתיים.

מתכונת הלימודים

הלימודים מועברים במכללה הלאומית לשוטרים של משטרת ישראל ופעמים רבות לאחר סיום ההכשרה, הצוערים והצוערות נהנים ממסלולים שונים ללימודי תואר ראשון, שני ודוקטורט מסובסדים או על חשבון המשטרה.
אם נמצאתם מתאימים לתפקיד במסגרת ייעוץ לימודים, תוכלו לנסות להגיש מועמדות ואם תתקבלו היכונו ללימודים במשרה מלאה בקריית האימונים של המשטרה בעמק האלה בה שוכנים מתחמי הדרכה ייחודיים וחדישים.
הגיוס הראשוני לכוח הוא ל-5 שנות שירות ולאחריהן, ניתן להגיש בקשה להארכת שירות אחת ל-5 שנים. הלימודים אינטנסיביים וחמש השנים הראשונות במיוחד כי הן סוג של תקופת מבחן עבור כל שוטר מתחיל.

סוג התעודה

עם סיום לימודי שוטר/ת תינתן תעודת מינוי, שהינה התעודה הפורמלית של משטרת ישראל המעידה על כך הנושא תעודה זו נמנה בשורותיה של משטרת ישראל. שוטר חייב לשאת עמו את התעודה בין אם הוא על מדים או לא על מדים.

מקצוע כמו שוטר/ת הוא מקצוע הרפתקני ומעניין, אבל לפני שפניתם לכיוון המקצועי הזה כדאי לגשת לאבחון תעסוקתי ולהחליט אם המסלול הנ"ל מתאים לכם ולשאיפות הקריירה שלכם.