חזור

קניין


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

המוצר הבא בידיים שלך. אם אתה מסתובב בקניונים וחושב שהיית יכול למצוא את הטרנדים הבאים ולהביא בשורות עיצוביות ופריטים שאנשים יאהבו לקנות – קניין הוא התפקיד בשבילך.

קניין הוא למעשה סוכן רכש, שעובד בחברות שונות וקובע אילו מוצרים יגיעו לחברה ואחראי על פרויקטים של רכש. זהו מקצוע מרתק, שכולל נסיעות בעולם בעקבות מציאת הספקים והיצרנים הנכונים, ניתוח תחזיות והעדפות משתמשים. מפריטי אופנה דרך מוצרי מזון ועד כלי בית ומוצרי חשמל ואפילו חומרי גלם לענף הבנייה

במסגרת התפקיד, קניין מנהל מו"מ עם ספקים ומנצח על עסקאות גדולות מפיתוח וייצור ועד שיווק והפצה. הוא מסדיר את רכישת הסחורה, הגעתה לארץ, הצבתה על המדפים והתפקיד שלו קובע, בין היתר, את הצלחת המוצר ועמידה ביעדים העסקיים של הארגון. באופן טבעי, מוצרים מבוקשים מעלים מכירות ומחזקים את כוחה של החברה.

במסגרת עבודתו, קניין קובע תנאי תשלום, תמחור, מבצע הזמנות רכש לספקים, מנתח עלויות יצור, מנהל מלאי, עוקב אחר עלויות ואספקה לפי לוחות הזמנים וכן טיב ואיכות המוצר. קניין אמון גם על חוויית הקנייה של הלקוח ומחליט כיצד לשלב את המוצרים במגוון וכן במעמד המכירה.

התפקיד מחייב ראייה אנליטית תוך הסתכלות על העתיד וחזיית מגמות בשוק וכן כושר יצירתי בשיווק ופרסום המוצר וביצוע התאמות על פי משובים של לקוחות. עליך להיות מעורב בזירה העסקית וכן לתווך בין בעלי תפקידים בקבלת החלטות, קשרי מסחר.

ניתן להשתלב ברשתות שיווק, חברות הייטק, קמעונאות אינטרנט ועוד. אפשר להתקדם למשרות כמו ניהול רכש וניהול לוגיסטי, ניהול שרשרת אספקה ועוד.

בשוק התחרותי הקמעונאי הקניין בעל תפקיד מפתח בכל חברה ואם אתה מתעניין בתחום – תוכל לעבור ייעוץ לימודים שיסייע לך לבדוק את התאמתך למקצוע הקניינות.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

מי שמחפש מה ללמוד ומתעניין בנושא הקניינות יגלה שמדובר במקצוע הדורש ממנו כישורי ארגון מצוינים, ניתוח אנליטי לניתוח העדפות צרכנים ותמחור וכן הבנה מעמיקה תוך הקפדה על הפרטים הקטנים ביותר.
מיומנות ייעוץ אף היא חשובה, כי בפועל תייעץ לחברות שונות בפיתוח שווקים. הכרות עם יישומי מחשב תסייע לך בדרך להצלחה בניהול תוכנות הנחוצות למעקב אחר הזמנות ותחזוקת מלאי.
קניין נדרש גם ליצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסא במציאת מוצרים מפתיעים וכן בפתרון יצירתי לבעיות. עליך להיות בעל ידע מקיף על סחורות לפי תחום ההתמחות, לנקוט יוזמה ולהפעיל שיקול דעת.
חשוב לציין שהתפקיד כרוך בהשתתפות בכנסים, תערוכות ונסיעות לחו"ל בעקבות מציאת מוצרים ופיקוח על תהליכי ייצור במפעלים.

קורסים מרכזיים

לימודי קניינות הם לימודי תעודה המבוססים על קורסים תיאורטיים ומעשיים המעניקים ידע בכל המישורים הרלבנטיים לעיסוק בתחום – היבטים משפטיים, פיננסיים ולוגיסטיים. כמו למשל, קורס דיני חוזים ומכרזים, מדדים להערכת ביצועי רכש, ניהול ובניית תקציב, אתיקה מקצועית, עקרונות רכש, שרשרת אספקה, מימון וסחר בינלאומי, יחסים חוץ ארגוניים, בניית חוויית קנייה, ניהול ובקרת איכות.
כמו כן, הכרות עם תוכנות בהן משתמשים בקניינות. ניתן להתמחות בקניינות בתחומים שונים כמו קניינות באופנה, רכש למשרדים ממשלתיים, רכש בענף הפרמה, בהנדסה, בנייה וכדומה.

מתכונת הלימודים

לימודי קניינות נמשכים לרוב בין חצי שנה לשנה והינם לימודים תיאורטיים המלווים בסיורים, פאנלים עם מרצים מומחים בתחום וכן לימוד במעבדות מחשבים. ניתן לבחור מסלול לימודי יום או מסלול לימודי ערב. בסיום הלימודים יש לעבור בהצלחה מבחן עיוני של משרד הכלכלה.

סוג התעודה

תעודת גמר קניינות ורכש
מקצוע קניינות ורכש פותח אותך לעולמות מעניינים בתחומי המסחר. ייעוץ לימודים יכוון אותך לקריירה בעולם הקניינות.