חזור

מטפל/ת ברפואה אלטרנטיבית


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

בשנים האחרונות עלתה המודעות לרפואה המשלימה וביכולת שלה לסייע ואף לרפא. רבים המתעניינים בתחום הטיפולי ובחיבור בין גוף לנפש בוחרים לעסוק בתחום זה.

כמטפל ברפואה אלטרנטיבית תוכל לעזור לאנשים שרוצים להרגיש טוב יותר בתהליך הטיפול, החל מאבחון הגורמים שפוגעים באיכות חייהם ועד מתן טיפול אלטרנטיבי אקטיבי לשיפור התפקוד.
הטיפול יכול להינתן בדרכים שונות ועולם הרפואה המשלימה מציע שפע של התמחויות לבחירתך - מדיקור דרך הומיאופתיה ועד רפלקסולוגיה.
ניתן להתמחות בשיטה ספציפית או לשלב בין מגוון טכניקות כמו שימוש במחטים, כוסות רוח, לחיצות בנקודות מגע ועד רקיחת תמציות פרחים.

מטפלים אלטרנטיביים מרבים להעניק טיפול מתוך ראייה הוליסטית שיש קשר עז בין מערכות שונות בגוף ושמצב נפשי עשוי להשפיע על המצב הפיזי ולכן, הטיפול בתחום משלב בין מדע לרוחניות. למשל, איתור נקודות אנרגיה בגוף וכיצד סטרס מעורר סימפטומים של כאבים.

ניתן לעבוד בתור מטפל ברפואה אלטרנטיבית דרך קופות החולים או קליניקות שונות או לפתוח קליניקה עצמאית ולהציע טיפולים לטווח לקוחות רחב. אופציה נוספת היא להתמחות במתן טיפול לאוכלוסייה ספציפית כמו תינוקות וילדים או קשישים.

קיימים מוסדות לימוד רבים המציעים תכניות הכשרה לטיפול אלטרנטיבי כאשר תנאי הקבלה משתנים ממוסד למוסד.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

מטפל ברפואה אלטרנטיבית הוא תפקיד שמשלב בין ייעוץ ובין טיפול פיזי. מצופה ממך לגלות סבלנות למטופלים ולהקשיב להם ולגופם. העבודה כוללת לרוב שימוש במגע כמו בלחיצות ועיסויים ולכן המקצוע יתאים למי שאוהב קרבה ומחפש מקצוע המבוסס על טיפול במגע.
העבודה דורשת ידע רחב באנטומיה ופיזיולוגיה וכן חשיבה אנליטית, זאת על מנת להעניק טיפול מותאם באופן אישי לצרכיו של כל מטופל.
היחסים בין המטפל למטופל חשובים להצלחה ויש להשקיע בבניית יחסי אימון, הערכת תגובת והשפעת הטיפול והיות ולעיתים מדובר בטיפולים רגישים חשוב לתת למטופל להרגיש בנוח.
מי שמתאים לתחום הוא מי שאוהב אנשים, בעל יחסי אנוש מצוינים, יכולת הכלה ומוכן לעבוד בשעות בלתי שגרתיות וכן בעבודה פיזית (מטפלים עומדים שעות ארוכות על הרגליים במהלך מתן טיפולים). חשוב לקחת בחשבון שההכשרה ארוכה יחסית והביטחון הכלכלי הוא מועט.

קורסים מרכזיים

בייעוץ לימודים יסבירו לך שהקורסים משתנים לפי תחום הטיפול בו תבחר. באופן כללי, לימודי רפואה אלטרנטיבית כוללים קורסי מבוא כמו אנטומיה, פיזיולוגיה, רפואה סינית, רפואה טבעית, תחום המגע, פילוסופיה, יחסי הגומלין בין רפואה משלימה לרפואה קונבנציונאלית, רגולציה ברפואה משלימה, תזונה ועוד.

תכנית הלימודים

לימודי רפואה אלטרנטיבית עשויים להימשך ממספר חודשים ועד 3-4 שנות לימוד, תלוי בתחום הטיפולי הנלמד. הלימודים משלבים ידע תיאורטי כמו יסודות והכרות עם גוף האדם והנפש והתנסויות מעשיות כולל סטאז' מונחה לפני היציאה לעבודה. הסטודנטים משולבים בקליניקות שונות על מנת לתרגל את החומר הנלמד על מטופלים אמתיים.
ניתן ללמוד טיפול ברפואה אלטרנטיבית כלימודים יומיים או כלימודי ערב, כתחום לימוד מרכזי או כקורס משלים לשלב עם לימודים אחרים ועבודה או כהסבה מקצועית.

סוג התעודה

סוג התעודה תלוי במוסד הלימוד ובתחום הנלמד, כאשר יש הסמכות מקומיות והסמכות מטעם בתי ספר בינלאומיים. התעודה היא של מטפל / מעסה / מדריך המעידה על כך שעברת את ההכשרה המקצועית הנדרשת. יש מכללות שמעניקות אפשרות לשלב את הלימודים במסגרת תואר ראשון ולהשלים את המסלול עם לימודים הנדרשים לקבלת B.A .

מוזמן לעבור בדק אינטרנטי לייעוץ לימודים ולקבל מידע נוסף על התאמתך לתחום הטיפולי.