חזור

מהנדס מים


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

אם הסביבה חשובה לך ואתה מעוניין לקחת חלק בטיפול בתשתיות ובניהול תחזוקת מי שפכים ומניעת נזקי שטיפונות, יתכן שמקצוע כמו מהנדס מים יתאים לך.

עם המחסור הגובר במים, היה זה רק עניין של זמן עד שמקצוע כמו מהנדס מים יהפוך למקצוע כה נחשק. מהנדס מים אחראי על אספקת מים תקינה ותחזוקת שירותי ביוב ובעל תרומה רבה לאיכות הסביבה בשמירתו על ניקיון המים ושמירה על מאגרי מים.
מהנדס זה מפקח על תחזוקת תשתיות המים למטרות שתייה ופנאי, מתכנן כיצד להגן מפני שיטפונות, מעורב בבניית ותפעול של תחנות שאיבה, התפלת מים ועוד. הוא דואג לתכנון וניצול נכון של משאבי מים ולמערכות אגירה יעילות והובלת מים בדרכים הטובות ביותר.

מצד אחד, מדובר בעבודה הנדסית טכנית ומצד שני, מצופה ממהנדס מים שיעסוק בביורוקרטיה ובניהול פרויקטים מתכנון האסטרטגיה דרך גיבוש התקציב ועד השגת היתרים מרשויות מקומיות וניהול קבלנים, אנשי מקצוע והקשר מול התושבים.
במסגרת עבודתו, מהנדס מים הוא מקפיד שהפרויקט יעמוד בסטנדרטים גבוהים ובתקנים מחמירים תוך דגש על זיהוי מקורות לזיהום מים וטיפול בטיהור שפכים ואספקת מים ותפעול מבנים הידראוליים.

העבודה כוללת ביצוע מחקרים, בדיקות, גיבוש מדיניות ארגונית ומעקב אחר חלוקת משאבים.
זו עבודה משרדית המשולבת בעבודת שטח. כמהנדס מים תוכל להשתלב בעבודה במשרד החקלאות, משרד התשתיות או בחברות פרטיות לייעוץ סביבתי ומפעלי תעשייה. ניתן להתקדם לתפקידי מפתח וניהול במחלקת מים וביוב ברשויות שונות או בתאגיד המים וכדומה.

במסגרת ייעוץ לימודים תוכל להבין יותר אם התאמתך למקצוע מהנדס מים וכיצד לפצוח בקריירה בתחום.

מאפייני המקצוע וקהל יעד

כדי לעבוד בתור מהנדס מים עליך להגיע עם ידע רחב במתמטיקה, פיזיקה, ניתוח מערכות. מהנדס מים נדרש לפתרון בעיות מאתגרות ולהציע פתרונות הנדסיים תוך הפגנת חשיבה ביקורתית לצורך קבלת החלטות מבוססות נתונים.
מהנדס מים מעורב בפרויקטים מסובכים ולכן עליו לדעת כיצד לארגן נכון זמן, משאבים, צוותים מקצועיים ולהגיש דו"חות הנדסיים. שים לב שמדובר בהכשרה ארוכה יחסית אך ההכנסה של מהנדסי מים מתגמלת.

קורסים מרכזיים

לימודי תואר ראשון בהנדסת מים מבוססים על לימודים מדעיים כמו בביוכימיה, הנדסה סביבתית, ביולוגיה, גיאופיסיקה, תורת הקרקע וכן משלבים קורסים בגיאוגרפיה, מדעי הסביבה וקורסים באלקטרוניקה, עיבוד אותות, הנדסת מכונות.
קורסים רבים משיקים לתחום ההנדסה האזרחית וקורסים המתמקדים ביישומי המחשב כמו וורד, אקסל ו-PPT, כתיבה מדעית וכן בקידוחי מים, תכנון צנרת וטיפול שפכים והתפלת מים.
הלימודים כוללים לימודים פרונטאליים או מקוונים וגם סיורים לימודיים חווייתיים ואחוז גדול של השיעורים הינם שיעורי מעבדה הכוללים תצפיות, ניסויים, מדידות וכן לימודים בשטח הכוללים, למשל, לקיחת דגימות.

מתכונת הלימודים

תואר ראשון בהנדסת מים נמשך כ-3 – 4 שנים (תלוי במסלול) ומשלב תכנים תיאורטיים והתמחויות. כמו למשל, בטיפול במי שפכים או בבקרה על מערכות מים. לקראת סיום הלימודים הסטודנטים נדרשים להגיש פרויקט הנדסי יישומי.
ניתן ללמוד מתכונת הנדסאי ולהשלים לימודים אקדמיים לקבלת תואר אקדמי.

סוג התעודה

רוב מסלולי הלימוד להכשרת מהנדס מים מעניקים תואר B.Sc במדעים ובהנדסת מים.