חזור

כלכלן


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

קשה לדמיין את העולם בלי הכלכלה ששולטת בכל רובד בחיים. כלכלן הוא מי שיודע לנתח את המצב הכלכלי כדי לקבל החלטות פיננסיות מושכלות. כלכלנים חוקרים נושאים כלכליים, מנתחים נתונים כספיים באמצעות מודלים מתמטיים וטכניקות סטטיסטיות.
לכלכלן יש השפעה רבה על הדרך בה יתנהל השוק ומה תהיה ההשפעה של העלאת מיסים או שיעורי הריבית על השווקים.

כלכלן הוא מקצוע מחקרי כאשר מטרתו היא לבחון קשרים כלכליים או להסביר מגמות פיננסיות וכמו כן, לבצע ניתוח של השקעות וסיכונים, כולל קביעת שכר ומדיניות כלכלית.
ניתן, למשל, לנתח כיצד התפתחויות חברתיות או פוליטיות משפיעות על המערכת הפיננסית ולהפך, לחזות מגמות עתידיות על פי נתונים, לגבש מדיניות כלכלית ולהתוות דרך שנכונה לארגון ואפילו למשפחה בנוגע להתנהלות הכלכלית האולטימטיבית עבודה.
העבודה כוללת, בין היתר, מתן ייעוץ כלכלי, כתיבת דו"חות פיננסיים, ניתוח ביצועי חברה, הכנת תצהירים, הערכות שווי ובדיקות כדאיות כלכלית ובקרה תקציבית על פרויקטים וכן בניית תוכנית עבודה מההיבט הפיננסי. כמו כן, ניהול הסכמי התקשרות, ביצוע אנליזות, תמחור מוצרים, הכנת דוחות כספיים על בסיס חודשי, ליווי יזמים או ארגונים בתהליך קבלת אשראי, קליטת חוזים, מעקב אחר הוצאות החברה.
זהו תפקיד אידיאלי למי שמחפש את החיבור בין מתמטיקה וחשיבה רציונאלית לקבלת החלטות מבוססת נתונים. כלכלנים יכולים לעבוד בתפקידי מחקר, ייעוץ ולהתקדם לתפקידי ניהול ותפקידי מפתח בזירה הפיננסית.
ככלכלן תוכל להשתלב במגזר הפרטי או הציבורי, במשרדי ראיית חשבון, בחברות ייעוץ, חברות מסחריות ומכוני מחקר, בנקים, חברות ביטוח, בתי השקעות, רשויות מקומיות ומגוון משרדי ממשלה.
מתלבט אם כלכלן הוא המקצוע בשבילך? ייעוץ לימודים מקוון יעזור לך להחליט אם לבחור בכלכלה כתחום לימוד ועיסוק עתידי.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

כלכלן הוא מי שחי ונושם מספרים – זה הוא מקצוע הדורש כושר אנליטי גבוה במיוחד, חשיבה ביקורתית וכן חשיבה עסקית על מנת שתוכל לבחון נתונים ולחץ תובנות תוך התייחסות לנתונים. כלכלן נדרש להיות יסודי מאוד בעבודתו, לדייק ולהתמקד בפרטים הקטנים ביותר תוך בחינת התמונה השלמה וחשיבה מערכתית. כדי לכתוב דוחות ולהסביר תרחישים חשובה גם יכולת ניסוח גבוהה בכתב ובעל פה. כישורים נוספים שיכולים לסייע בתפקיד הם: יכולת ניהול משא מתן, פתרון בעיות והנעת תהליכים.
מהבחינה הטכנית, נדרשת שליטה מלאה ביישומי office בדגש על אקסל ו-PPT וכן שליטה גבוהה בשפה האנגלית.

קורסים מרכזיים

תואר ראשון בכלכלה כולל קורסי יסוד כמו מבוא לכלכלה, מתמטיקה, חשבונאות פיננסית, מימון, מאקרו כלכלה, תורת המחירים, סטטיסטיקה. התואר כולל גם לימודים העוסקים בשוק והקשר לכלכלה לרבות כלכלה בינלאומית, כלכלת ישראל, כלכלה ציבורית, ההיסטוריה הכלכלית והכלכלה המודרנית, כלכלה שיתופית וכן קורסים המקנים ידע בכלים והתוכנות הרלבנטיות לכלכלנים כמו מערכות מידע, כלים לניתוח דוחות כספיים, ניתוח מודלים כלכליים באקסל.
הלימודים משלבים הן ידע מתמטי והן ידע במדעי החברה כדי לאפשר לכלכלני העתיד להבין את המרחב החברתי בו הם פועלים.

מתכונת הלימודים

תואר ראשון בכלכלה נמשך כשלוש שנים. ניתן ללמוד תואר ראשון בכלכלה המשולב בחשבונאות, ניהול או משפטים. אפשר לבחור גם בין התמחויות שונות כמו מערכות מידע, נדל"ן, שוק ההון. הלימודים מוצעים הן במסלול יום והן במסלול ערב.
לרוב הלימודים כוללים קורסי ליבה, קורסי בחירה וסמינריונים. ניתן להמשיך לתארים מתקדמים בכלכלה – תואר שני, דוקטורט ואפילו פוסט דוקטורט בארץ ובחו"ל.

סוג התעודה

B.A בכלכלה
כלכל את צעדיך בתבונה – גש לייעוץ לימודים אינטרנטי לפני שנרשמת ללימודים ודע יותר על המקצוע ועל התאמתך לתחום.