חזור

גיאוגרף


המערכת שתעזור לך לדעת בתוך דקות עד כמה המקצוע שאתה רוצה ללמוד מתאים לך

אחד מכל 4 סטודנטים לא מסיים שנה א'

רק 11% מהישראלים מרוצים מהמקצוע בו בחרו לעבוד

אל תבזבזו את הזמן שלכם - בדקו כבר עכשיו אם אתם מתאימים למקצוע

מערכת "המבדק", שפותחה על ידי צוות כיוונים לעתיד, בראשותו של פרופ' איתמר גתי מהאוניברסיטה העברית, נועדה לעזור לכם לבדוק באיו מידה מקצוע או תחום לימודים עליו אתם חושבים אכן מתאים לכם

התחל במבדק

אם תמיד התעניינת בהשפעת האקלים על כדור הארץ או בהיווצרות של מערות נטיפים, התפרצות הרי געש או זרימת נחלים, תוכל להפוך את תחום העניין שלך לקריירה בגיאוגרפיה.
גיאוגרף הוא מומחה לאקלים, קרקעות, הצומח והסביבה החוקר תופעות טבע ואת ההשפעה האנושית, התרבותית, הכלכלית, הפוליטית והחברתית על תהליכים בכדור הארץ. המחקר הגיאוגרפי קריטי לקבלת החלטות שונות המשפיעות על איכות החיים של כולנו, מתכנון ערים ועד הכנה להתמודדות עם תופעות טבע הרסניות כמו צונאמי והתפרצויות וולקאניות.

קיימות התמחויות שונות בגיאוגרפיה, כך שתוכל לבחור להתמחות בנושא הגיאוגרפי שמסקרן אותך - במערכות מידע גיאוגרפיות (GIS) לניתוח מידע גיאוגרפי, לכוון את הקריירה על מנת לעבוד כקרטוגרף המייצר מפות, ניהול סביבתי לניהול פרויקטים באיכות הסביבה, להתמקצע כקלימטולוג המתמחה באקלים או דמוגרף המתעסק בנתונים לחקר האוכלוסייה.
בתור גיאוגרף תעסוק באינטראקציה בין האדם לטבע, בהיבטים כלכליים ואפילו פוליטיים של הסביבה. בפועל תבצע בעיקר מחקר ובתצפיות, תנתח מפות וצילומי לוויין ותוכל לייעץ לגופים סביבתיים ואסטרטגיים שונים. כמו למשל, בתכנון עירוני מסלילת כבישים ועד תכנון בתים ומרכזים מסחריים.
במסגרת העבודה בתחום תוכל להשתמש ביישומי מחשב, ציוד מטאורולוגי ומדידות של השטח, לנתח התפלגות של גרפים ולייצג את הנתונים בדיאגרמות.
המטרה היא לחקור תהליכים היסטוריים סביבתיים, למצוא קשרים בין תופעות טבע ועל בסיס זה לפתח משאבים לתשתיות שונות ציבוריות ופרטיות.

כגיאוגרף תהיה לך הזדמנות להשתלב במגוון חברות בין אם בהכנת מפות סטטוטוריות או עזרים גיאוגרפים, ללמד גיאוגרפיה, לספק ייעוץ סביבתי, להפעיל מערכות GIS או לעבוד כחלק מצוות של תכנון ערים.

אם ברצונך ללמוד גיאוגרפיה בדוק באמצעות ייעוץ לימודים אינטרנטי האם עבודה כגיאוגרף אכן עונה על ציפיותיך.

מאפייני המקצוע וקהל היעד

כדי להשתלב בתחום מרתק כמו גיאוגרף עליך להצטייד בידע הטכני הדרוש לביצוע משימות, כמו הכנת מפות מורכבות, ניתוח ממ"ג, הבנת מפות עבודה, ניסיון במערכות CAD.
זהו מקצוע שמתאים מאוד לבעל כישורי חישוב אנליטי, בעל כושר ביטוי גבוה בכתב ובעל פה, שליטה באנגלית ברמה מדעית, משימתיות והקפדה על הפרטים הקטנים ביותר מתוך ראייה מערכתית. העבודה עשויה להיות כרוכה בנסיעות רבות, תפקוד ומאמץ פיזי בתנאי שטח ונכונות לשעות נוספות.

קורסים מרכזיים

תואר ראשון בגיאוגרפיה והסביבה (או במוסדות לימוד מסוים – גיאוגרפיה וסביבת האדם) נועד להקנות לך את הידע הדרוש להשתלבות בהמשך בתפקידי מפתח בעולם המקצועי הגיאוגרפי. הקורסים כוללים יסודות הגיאוגרפיה, טקטוניקת לוחות ורעידות אדמה, מדעי כדור הארץ והיקום , זיהום אוויר, יחידות נוף, אקולוגיה, גיאוכימיה, תכנון עירוני, ניהול סכסוכים סביבתיים, שינויים סביבתיים גלובליים, חדשנות ומדיניות סביבתית, מערכות מידע גיאוגרפיות, חישה מרחוק ושימוש בכלים טכנולוגיים שונים. כמו כן, נלמדים היבטים שונים בתכנון וכן באחריות סביבתית וכלי מחקר.

מתכונת הלימודים

הדרך להכשרתך כגיאוגרף עוברת בתואר ראשון בגיאוגרפיה הנמשך כ-3 שנים. ניתן לבחור גיאוגרפיה כתחום ראשי מורחב או ללמוד תואר ראשון בגיאוגרפיה במסלול דו חוגי משולב עם מקצוע נוסף. הלימודים במערכת יומית מלאה או במתכונת של לימודי ערב ומשלבים לימודים תיאורטיים ומחקריים יחד עם לימודי מעבדה, פעילות בשדה וסיורים חווייתיים לימודיים.
קיימת אפשרות להתמחות במסגרת הלימודים בתכנון סביבתי, גיאוגרפיה פיזית, אקלים וסביבה, גיאו אינפורמטיקה או גיאו הידרולוגיה. ניתן להמשיך ללימודים לתארים מתקדמים וללימודי הוראת גיאוגרפיה.

סוג התעודה

B.A בגיאוגרפיה וסביבה (או סביבת האדם)
לפני שאתה יוצא לשטח ונרשם ללימודי גיאוגרפיה, גש למבדק אינטרנטי הנועד לייעוץ לימודים ואבחון תעסוקתי. המבדק יסייע לך לתכנן את העתיד בדרך הטובה ביותר בתחום הגיאוגרפיה והסביבה.